İLK KEZ SESLERİNİ DUYURDULAR

İLK KEZ SESLERİNİ DUYURDULAR

A.A
        
Engelli olmaları nedeniyle hareket edemeyen,  konuşamayan bazı çocuklar müzikle ilk kez hislerini  duyurabildi.

 


Kanada'nın Toronto kentindeki Holland Bloorview rehabilitasyon merkezinde  gönüllü çalışan Stefani Blain, 5 yılı aşkın süre bu çocuklarla ebeveynleri  arasındaki iletişimi inceledi.

Montreal kentinde düzenlenen konferansta çalışmalarını anlatan Blain,  ebeveynlerin çocuklarını en küçük dudak hareketinden, kalp atışı ya da soluk alıp  verme hızının değişiminden "okuyabildiğini" belirtti.

Toronto Üniversitesi'nde  biyomedikal mühendisi ve aynı zamanda müzisyen olan Dr. Blain, bu "tepkileri" üç  boyutlu simülasyona aktardı. Ancak tepkileri herkesin duymasını isteyen Blain,  bunları seslere dönüştürmek için bir bilgisayar programı geliştirdi. Böylece,  çocukların kalp atışının, soluk alıp vermelerinin hızı, terlemeleri gibi tepkiler  seslere dönüştürüldü.

Bu şekilde, örneğin, hiç hareket edemeyen, konuşamayan, daima uyuduğuna  inanılan bir çocuk, odasına palyaçolar gelince "bir şarkı söylemeye" başladı ve  ilk kez ebeveynine ve doktorlara "çevresinin farkında olduğunu" göstermiş oldu.  En ufak bir dikkat belirtisi göstermemiş 15 yaşındaki başka bir çocuk da en  sevdiği oyuncağını gördüğünde "canlandığını duyurabildi."

"Her şarkının benzersiz" olduğunu vurgulayan Blain, bir yıla kadar  çalışmalarının sonuçlarını bir bilim dergisinde yayımlamayı ve bu programın başka  merkez ya da hastanelerde de kullanılmasını sağlamayı umduğunu belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al