Deprem Travma Psikolojisi

İlk kafa naklini deneyecek

İlk kafa naklini Rus Valeriy deneyecek.

İlk kafa naklini deneyecek

İlk kafa naklini Rus Valeriy deneyecek.

kafanakliRusya’nın Vladimir kasabasında tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan 30 yaşındaki bilgisayar uzmanı Valeriy Spiridonov, İtalyan cerrah Sergio Kanavero’nun gerçekleştirmeye hazırlandığı dünyadaki ilk kafa nakli ameliyatına evet dediğini açıkladı. Valeriy, 'Öyle de böyle de öleceğim. Hiç değilse umutla hayata veda etmiş olurum' dedi. Doğuştan bedenindeki kasların yüzde 90 çalışmayan Valeriy, düşüncelerini Komsomolskaya Pravda gazetesine anlattı. Valeriy, "Doğduğumda doktorlar aileme bende Werdnig-Hoffmann hastalığı bulgusunu tespit ettiklerini söylemiş. Taşralı ailem ilk başta bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyormuş. Sonradan bedenin hareket kabiliyetine sahip olmayacağını öğrenmişler. Doktorlar belki bir iki yıl yaşar dedikten sonra beni onlara teslim etmiş. Aradan 30 yıl geçti. Ben hala yaşıyorum, ama günlerim sayılı. Bedenimde başımdan aşağı çalışır halde ancak birkaç kas kaldı. Yakında bu deden iflas edecek. Bu yüzden İtalyan doktorun nasıl bir ameliyata hazırlandığını öğrendiğimde ona ilk ulaşan ben oldum.

"GÜNLERİM ZATEN SAYILI"

Kendisi de hastalığımı inceledikten sonra teklifimi kabul etti. İlk defa yapılacak ve bilim kurgu filmini çağrıştıracak ameliyatın son derece tehlikeli olduğunu biliyorum. Ameliyat masasında kalmak ihtimali yüksek. Öbür taraftan ise zaten günlerim sayılı. Bu yüzden bir daha tartıp biçmeden evet kararının aldım. Dönüşü yok” açıklamasını yaptı.

KURTULMA ŞANSI 17 BİNDE 1

Belki yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek dünyadaki ilk kafa nakli ameliyatıyla ilgili İtalyan doktor SergioKanavero’nun kendisine söylediklerini de aktaran Valeriy, ameliyat masasından yeni bedenle kalkma şansının 17 binde bir olduğunu vurguladıktan sonra “Tehlike bir yana inanılması güç ameliyatın başlaması için daha çok para toplanması gerekiyormuş. Ayrıca tam olarak ne kadar süreceği şimdiden bilinmeyen operasyon için SergioKanavero’ya asistan olarak daha 150 doktorla hemşire bulması gerekiyormuş” dedi. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al