İLK DOKUZ AYDA GELİŞTİRİN

İLK DOKUZ AYDA GELİŞTİRİN

REUTERS

Dokuz aylık olana kadar gelişimsel dönüm noktalarını aşamayan çocukların, okulda zorluk çekme olasılıklarının çok daha yüksek.

Guardian gazetesindeki habere göre, Birleşik Krallık'ta yaklaşık 15 bin  çocuk üzerinde yapılan araştırmada, dokuz aylıkken motor becerilerini  geliştirmekte yavaş olan bebeklerin, bilişsel gelişim açısından önemli ölçüde  geri kalma ve 5 yaşına geldiklerinde söz dinlememe olasılıklarının daha fazla  olduğu gözlendi.

Londra Üniversitesi Eğitim Enstitüsünün 2000 ve 2001 yıllarında doğan  çocuklar üzerinde yaptığı araştırma çerçevesinde, 5 yaşına geldiklerinde bu  çocuklara kelime haznesi, uzamsal akıl yürütme ve resimlerle ilgili birtakım  testler yapıldı ve bu testlerin sonuçları, daha önceki yıllarda yapılan  değerlendirmelerle karşılaştırıldı.

Araştırmada, 5 yaşındaki çocuklara yapılan testlerin sonuçlarıyla,  bebeklerin sürünme gibi kaba motor gelişimi ve nesneleri parmaklarıyla tutma gibi  ince motor gelişimini irdeleyen testlerdeki becerileriyle çok güçlü bir bağ  bulunduğu görüldü.

Aynı zamanda 3 yaşındayken her gün kitap okunan çocukların, 5 yaşına  geldiklerinde geniş bir konu haznesine sahip olabilecekleri ortaya çıktı.

Araştırmacılar, dokuz aylıkken yardımsız oturma, sürünme, ayakta durma ve  ilk adımlarını atmayla bağlantılı kaba motor gelişimlerindeki dört dönüm  noktasını aşmayı başaramayan çocukların, 5 yaşına geldiklerinde bilişsel beceri  testlerinde ortalamanın 5 puan gerisinde olduklarını gözlemlediler.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al