İLK BİYONİK ADAM


 

/_newsimages/1859124.jpg

 

 

 

Yıllar öncesinin sevilen dizisi "6 Milyon Dolarlık Adam"daki biyonik insan gerçek oldu. Felçli Amerikalı, beyin gücüyle vücudunu yönetmeyi başararak ilk biyonik insan oldu.

 

BEŞ yıl önce uğradığı bıçaklı saldırı sonrası boynundan aşağısı felç olan Amerikalı Matthew Nagle, beynine bağlanan elektrodlar sayesinde robot kolunu düşünce gücü ile oynatabiliyor. ABD’nin Rhode Island Eyaleti’ndeki Brown Üniversitesi’nde başarıyla gerçekleştirilen deneyde Nagle, yalnızca düşünerek bir şeyleri kaldırabiliyor, bilgisayarın ilmecini sürükleyebiliyor, e-maillerine bakabiliyor. Böylece Nagle ilk biyonik adam olarak tarihe geçti.

Beyindeki çip

Nagle’ın beynine yerleştirilen 4 mm kare büyüklüğünde bir çip, beynindeki organ hareketlerini kontrol eden merkezde bulunan nöronların aktardığı elektrik dalgalarını, cihazları hareket ettiren sinyallere dönüştürüyor. 100 elektrod tarafından toplanan beyin sinyalleri kafa derisinin içine yerleştirilen metal bir levhaya taşınıyor. Felçli kolunu oynattığını aklından geçirdiği anda sinyaller çeşitli cihazları kontrol edebilen bilgisayara iletiliyor.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al