İlişkisi olanlar yalnızlardan daha mutlu değil

İlişkisi olanlar yalnızlardan daha mutlu değil. İlişkisi olanlar yalnızlardan daha mutlu görüşü artık geçersiz sayılıyor.

İlişkisi olanlar yalnızlardan daha mutlu değil

Hollandalı uzmanlara göre, yıllardır yaygın bir şekilde inanılan "ilişkisi olan insanların, yalnız insanlardan daha sağlıklı ve mutlu olduğu" görüşü artık günümüz gerçeğine uymuyor.

Bekar ve yalnız yaşayanların sayısının hızla arttığı Avrupa'da, yalnız yaşayanlar da en az ilişkisi olanlar kadar sağlıklı ve mutlu. İlişkilerin sağlık üzerindeki etkilerini araştıran Hollandalı sosyal psikolog Tila Pronk ve deneysel psikolog Peter Bos, nu.nl haber portalına yaptıkları değerlendirmede, yıllardır basit bir modeli varsaydıklarını belirtiyor.

Bu basit model, "ilişkisi olan kişiler, bekarlara göre daha sağlıklı" görüşünü içeriyor. Ancak bu görüş, günümüz gerçeğini yeterince yansıtmıyor. Pronk'a göre, sürdürülebilir bir ilişki insan sağlığı için önemli ancak, "Bekarlar, ilişkisi olanlara göre daha sağlıksız" demek de günümüzde artık geçerli bir durum değil.

Hollandalı uzmanlar, bazı duyarlı kişilerde yalnızlık hissinin sağlık açısından olumsuz etkileri olduğunu kabul ediyor. 30 yaşın altındaki bekarların, "birini bulmak için duyduğu derin isteğin" de uzun vadede strese yol açabileceğine işaret ediyorlar.

İki uzman da, ilişkiden çok yaşam kalitesinin önemine vurgu yapıyor. Bazen, ilişkisi olan birinin de, kendisini mutsuz ve yalnız hissettiğini belirten psikologlar, hayatından memnun olan ve kendi kendine yetebilen yalnız bir kişinin, mutlu ilişkiye sahip biri kadar sağlıklı olduğunun altını çiziyorlar.

Evlilik ve çocuk sahibi olmak 'mutluluğun ana koşulu değil'

Psikolog Peter Bos, ilişkilerde "Altın standart" olarak kabul edilen, 'tek eşli bir ilişki ve çocuk sahibi olmak' anlayışının geçmişte bekarlar üzerinde sosyal baskı oluşturduğunu ve "sağlıksız yaşadıkları" hissine kapılmalarına neden olduğunu söylüyor.

Ancak sosyal psikolog Tina Pronk'a göre, bu standart artık değişiyor.

Hollanda'da 3 milyon kişinin bekar olduğu belirtiliyor. Batı dünyasında 20-30 yıl öncesine göre bekarlığı seçmek daha yaygın. İnsanlar, daha fazla bağımsız olmayı seçiyor.

Resmi verilere göre, yalnız yaşayanların sayısı hızla artıyor ve bu eğilim önümüzdeki 30 yıl boyunca devam edecek. Yakın bir gelecekte Hollanda'daki her 4 kişiden biri bekar olacak. Araştırmalar, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana sadece Hollanda'da değil, diğer Avrupa ülkelerinde de yalnızlığı tercih edenlerin sayısının sürekli arttığını ortaya koyuyor.

Psikolog Bos'a göre, cinsellik amaçlı birliktelik, evlilik ve çocuk sahibi olmak, artık mutlu bir yetişkin olmanın ana koşulu olmaktan çıkıyor.

Bos, bekarların sayısı arttıkça, toplumun da bu konuda daha donanımlı ve daha duyarlı hale geleceğini belirterek, "Bu da ilişkiler ile sağlık arasındaki olumlu bağlantının, bekar sağlığına kıyasla daha fazla tartışılmasına neden olacak" diyor.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek miktarda endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gül
  • Randevu Al