İLİŞKİ SIRASINDA YAŞANAN AĞRI VE ACININ NEDENLERİ

İLİŞKİ SIRASINDA YAŞANAN AĞRI VE ACININ NEDENLERİ
Paylaş:

İLİŞKİ SIRASINDA YAŞANAN AĞRI VE ACININ NEDENLERİSertleşme probleminin en önemli nedenleri...

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı ve acı kendilerini kasmalarından ve geçmişte yaşadıkları tecavüz gibi kötü olaylardan kaynaklanabilir. Mutlaka uzmana görünmek gerekir.

Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında acı duyulmasına disparoni denir. Disparonisi olan kadınlar sıklıkla vajina, klitoris ve labialarda (iç ve dış dudaklar) ağrı olabilr. Disparoni nedenleri çok olmakla beraber hemen hepsi tedavi edilebilir niteliktedir. En sık nedenleri: Vajinal kuruluk atrofik vajinit (sıklıkla menopoz sonrası kadınlarda görülen vajinal mukozanın incelmesi durumu) bazı ilaçların yan etkileri (örneğin antihistaminikler ya da tamoksifen) sentetik iç çamaşırları, spermisitler (gebeliği önleyici maddeler) ve vajinal yıkama materyallerine karşı oluşan alerjik durumlar...

 

Endometriozis: Uterusun en iç tabakası olan endometriumun normal yeri dışında pelvis içinde, farklı yerlerde de bulunması ve büyümesi nedeniyle, başta kısırlık olmak üzere pelvik ağrı ve disparoni ile seyreder.

 

Vajinal bölgeyi etkileyen cilt hastalıkları: Üriner sistem hastalıkları, vajinal mantar hastalıkları, cinsel yolla geçen hastalıklar... Psikolojik travma (özellikle çocukluk yaşlarında olmakla birlikte ergenlikte de yaşanmış olan cinsel taciz veya benzeri ruhsal travmatik olaylar)

 

Belirtileri: Disparonisi olan kadınlar vajina girişinde yüzeysel bir acı duymakla birlikte, penisin daha ileri girişlerinde daha derin acı duyabilirler. Bazı kadınlar genellikle bu acının verdiği korku ile ilişki sırasında, vajinal kasların, penisin içeri girmesine engel olacak kadar sıkı şekilde kasılmasıyla seyreden ve vajinismus denen klinik tabloya maruz kalabilirler. Hastalığın tedavisi nedene bağlıdır. Nedeni bulmak için jinekoloji muayenesi olmanız gerekir.

Sertleşmeye stres engeli

 

Sorununuzun sebebi çoğu kez psikolojik kökenlidir. Ama yine de öncelikle kanda hormonlarınıza baktırın. Eksik bir şey varsa bu giderilebilir. Ancak hormon düzeyleriniz normal ise bir psikiyatriste başvurmanız daha doğru olacaktır. Çoğu zaman ereksiyon kaybı stres, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğuna bağlıdır.

(Takvim)

KAYNAK: www.bugun.com.tr