İLGİNÇ PSİKOLOJİK ARAŞTIRMA

İLGİNÇ PSİKOLOJİK ARAŞTIRMA

AFP

Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde yer alan Kanada McMaster  Üniversitesince yürütülen ve sonuçları internette yayımlanan, psikoloji, sinir  bilimi ve davranışlar bölümlerinin yaptığı araştırmaya göre, kadınların öğle veya  akşam yemeğindeki seçimleri, kiminle yemek yediğine ve yediği kişinin cinsiyetine  göre farklılık gösteriyor.

Üniversite bünyesinde çalışan farklı yemek seçeneklerine sahip üç  restoranda yemek yiyen kişilerin tükettiği yiyecekler analiz edilerek yapılan  araştırmada, hemcinsleriyle yiyenlerin, erkeklerle aynı masada olanlara oranla  daha çok kalori içeren tercihler yaptığı görüldü.

Araştırmaya göre, hem kadınların hem de erkeklerin bulunduğu  masada  yemek yiyen kadın, kadınlarla yemek yerken yaptığı tercihlerden daha düşük  kalorili yiyecekleri seçiyor. Masadaki erkek sayısı arttıkça kalorisi fazla olan  yemeklerin seçilme oranı azalıyor.

"Yemeğin sosyal bir aktivite" olduğu belirtilen araştırmada, diyet  endüstrisinin kadın tüketicileri hedef alması ve ürün reklamlarında normal  ölçüler yerine oldukça zayıf kadınların yer almasının yemek tercihleri yapılırken etkili olduğu kaydediliyor. Araştırmaya göre, tercihlerde "ne yemek istediğiniz değil, masadakilerin sizi nasıl algılayacağı" ön plana çıkıyor.

Diyet endüstrisinin insanların bilinçaltında etkili olduğu ifade edilen  araştırmada, özellikle karşı cinsle masaya oturulduğunda "daha sağlıklı ve daha  küçük" porsiyonlar tercih edildiği kaydediliyor.

23 bin kişinin yemek tercihlerinin değerlendirildiği 1 yıl süren  araştırma, diyet endüstrisinin kişiler üzerindeki bilinçli veya bilinçsiz  etkisini net olarak gösteriyor.

Araştırmada kadınlarla ilgili sonuçlar detaylı olarak açıklanırken  erkeklerle ilgili sonuçlar bölümünde ise "Erkeklerin yemek seçimlerinin ne  masadaki kişi sayısı ne de bu kişilerin cinsiyetine göre değişiklik gösterdiği  görülmüştür" deniliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al