Deprem Travma Psikolojisi

İLAÇLARIN PEK AZI ÇOCUKLARA UYGUN

AFP

Londra'da Dr. Ian Wong ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, ilaçların çoğunun çocuklara uygun olmadığı bildirildi.

Londra'da Dr. Ian Wong ve ekibinin 5 hastanede yaptığı geniş çaplı araştırması, doktorların çocuklara yazdığı ilaçların yüzde 13,2'sinde hata yaptığını, ilaçların yüzde 19,1'inin ise sağlık personeli tarafından yanlış şekilde verildiğini ortaya koydu.

"Archives of Diseases in Childhood" dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim adamları, yazılan 2 bin 955 ilaçtan 391'inde hata yapıldığını, yüzde 41'inde dozun ve ilacın nasıl verileceğinin belirtilmediğini ya da dozun hatalı olduğunu gördü.

6 aylık bir bebeğe normalden 50 kat fazla dozda morfin verildiğine ilişkin durumun da rapor edildiği araştırmada Dr. Wong, ölümcül olabilen bu tür hatalara ender rastlandığını, yapılan hataların çok büyük bir risk taşımadığını söyledi.

İğnenin içine konulan maddelerin yanlış hazırlanması, iğne zamanı veya hızının uygun olmaması gibi hatalara sıkça rastlanırken, doktorların çoğu kez çocuklara verilecek ilaçların dozunu yetişkinlere yönelik ilaçların dozuna göre ayarlamak zorunda kaldığı vurgulandı.

"Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de yer alan araştırmada, Avrupa Parlamentosunun 2006 sonunda çocuk ilaçlarına yönelik düzenlemesine de ayrıntılı yer verilerek, bu düzenlemenin ilacın piyasaya sürülebilme izni için yetişkinler ve çocukların ayrı ayrı katıldığı araştırmaların yapılması gereğini getirdiği belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al