İLAÇLARA DİKKAT

İLAÇLARA DİKKAT

A.A

Uzmanlar, rastgele alınan ağrı kesicilerin iç organlarda kalıcı hasarlar oluşturabileceği uyarısında bulundu.

 


Çalışmalarını Almanya'da yürüten Türk  profesör İsmail Özkanlı, migren hastalarının, doktora gitmek yerine rastgele  aldıkları ağrı kesici ilaçlarla sadece ağrıyı dindirme yoluna gittiklerini  belirterek, rastgele alınan ağrı kesicilerin iç organlarda kalıcı hasarlar  oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Özkanlı yaptığı yazılı açıklamada, migreni tetikleyen en önemli  faktörlerden birinin stres olduğunu ifade ederek, çeşitli araştırmalara göre her  dört kadından birinde migren bulunduğunu, bunun nedeninin de hormonlar ve  duygusal hassaslık olduğunu kaydetti.

 Kadınların hem günlük yaşamın hem de ailevi sorunların stresini daha  yoğun yaşadığını vurgulayan Prof. Dr. Özkanlı, bunun da kadınlarda migren  hastalığının sıklıkla görülmesine yol açtığına işaret etti.

Prof. Dr. Özkanlı, açıklamasında, “Migren hastaları, doktora gitmek  yerine rastgele aldıkları ağrı kesici ilaçlarla sadece ağrıyı dindirme yoluna  gidiyorlar. Rastgele alınan ağrı kesiciler iç organlarda kalıcı hasarlar  oluşturabilir” uyarısında bulundu.

Ağrı durumlarında mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini belirten Prof.  Dr. Özkanlı, açıklamasında şu önerilerde bulundu:

“Baştaki ağrıyı dindireyim derken mideye, böbreklere ya da karaciğere  daha büyük zararlar verilebilir. Doktor tavsiyesi dışında, ağrı kesici hap  kullanma gereksinimi ortaya çıktığında, uçucu yaban nanesi yağını tavsiye  ediyorum. Özellikle Avrupa'da, insanların ağrılarını dindirmek için sıklıkla  kullandıkları ve hiçbir yan etkisi olmayan doğal yaban nanesi yağı Türkiye'de  yeni yeni yayılmaya başladı. Roll on tüplerde satılan yağın, ağrıyı birkaç  saniyede dindirme özelliği hem etkili hem de güvenilir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al