İLAÇLAR DOĞRU KULLANILMADIĞINDA ZARAR VERİR

 İLAÇLAR DOĞRU KULLANILMADIĞINDA ZARAR VERİR

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Kontrolsüz kullanılan antidepresanlar 'mani' hastalığına yol açıyor…

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ruh sağlığı ve ilaç kullanımının sınırlarını çiziyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" bu akşam da ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, konu sınırlaması yok. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan merak edilen her şeyi sizler için cevaplıyor.

TARHAN UYARIYOR!


Stres, maddi sıkıntı, aşırı yorgunluk gibi şikayetlerden, hekim bilgisi dışında ya da doz aşımı yaparak 'antidepresan' kullanarak kurtulmak isterken, kendinize ilgi gösterenlere 'aşık' olma eğilimi gösterebilirsiniz.

Aşırı çalışma temposu, maddi geçimsizlik, sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi nedenlerle ruhsal sıkıntı yaşanabilir bu tür sıkıntılarla baş edilirken, hekim bilgisi halinde kullanılan antidepresanlar faydalı ancak gereksiz ve aşırı antidepresan kullanımı sakıncalı.

Türk Eczacılar Birliği'nin rakamlarına göre 2007'de 27 milyon 573 bin kutu antidepresan tüketilirken, son üç yıldaki yüzde 21'lik artış endişelendiriyor.

İlaç genetiği dikkate alınarak hastanın kan düzeyinin ölçülmesi ya da yakın takip altına alınması gerekiyor. Düzenli takip ile söz konusu risk azalır.

Kişiye göre ilaç verilmeli. Aksi durumda mani halinde duygusal karar verme mekanizması bozulur.

Antidepresanlar reçetesiz de alınabildiği için hekim dışında çevreden öneri şeklinde de kullanılabiliyor. Bu da kontrolsüz antidepresan kullanımını artırıyor.

Antidepresanlar alışkanlık yapmıyor, ishale neden olabiliyor ve kimi zaman da kalp ritim bozukluğu ile yüksek tansiyona yol açabiliyor.

Ruh sağlığı ve ilaç kullanımına dair merak edilen her soruya Prof. Dr. Nevzat Tarhan İyi Bak Kendine'de cevap veriyor.

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al