İLAÇLAR DOĞRU KULLANILMADIĞINDA ZARAR VERİR

 İLAÇLAR DOĞRU KULLANILMADIĞINDA ZARAR VERİR

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Kontrolsüz kullanılan antidepresanlar 'mani' hastalığına yol açıyor…

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ruh sağlığı ve ilaç kullanımının sınırlarını çiziyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" bu akşam da ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, konu sınırlaması yok. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan merak edilen her şeyi sizler için cevaplıyor.

TARHAN UYARIYOR!


Stres, maddi sıkıntı, aşırı yorgunluk gibi şikayetlerden, hekim bilgisi dışında ya da doz aşımı yaparak 'antidepresan' kullanarak kurtulmak isterken, kendinize ilgi gösterenlere 'aşık' olma eğilimi gösterebilirsiniz.

Aşırı çalışma temposu, maddi geçimsizlik, sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi nedenlerle ruhsal sıkıntı yaşanabilir bu tür sıkıntılarla baş edilirken, hekim bilgisi halinde kullanılan antidepresanlar faydalı ancak gereksiz ve aşırı antidepresan kullanımı sakıncalı.

Türk Eczacılar Birliği'nin rakamlarına göre 2007'de 27 milyon 573 bin kutu antidepresan tüketilirken, son üç yıldaki yüzde 21'lik artış endişelendiriyor.

İlaç genetiği dikkate alınarak hastanın kan düzeyinin ölçülmesi ya da yakın takip altına alınması gerekiyor. Düzenli takip ile söz konusu risk azalır.

Kişiye göre ilaç verilmeli. Aksi durumda mani halinde duygusal karar verme mekanizması bozulur.

Antidepresanlar reçetesiz de alınabildiği için hekim dışında çevreden öneri şeklinde de kullanılabiliyor. Bu da kontrolsüz antidepresan kullanımını artırıyor.

Antidepresanlar alışkanlık yapmıyor, ishale neden olabiliyor ve kimi zaman da kalp ritim bozukluğu ile yüksek tansiyona yol açabiliyor.

Ruh sağlığı ve ilaç kullanımına dair merak edilen her soruya Prof. Dr. Nevzat Tarhan İyi Bak Kendine'de cevap veriyor.

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al