İLACA KÖTÜMSERLİK DARBESİ

İLACA KÖTÜMSERLİK DARBESİ

Milliyet

Bir hastanın kullandığı ağrı kesicinin işe yaramayacağına dair kötümser bakış açısı, ilacın gerçekten de yararsız kalmasına yol açabiliyor.

 


Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, insanların beklentileri nedeniyle ağrı kesicinin etkisi artabiliyor veya tümüyle kaybolabiliyor. Araştırmada, bacaklarına ısı verilen 22 hastadan hissettikleri acıyı 1’den 100’e kadar bir yelpazede derecelendirmeleri istendi. Hastalar ilk acı derecesi ortalama 66 çıkarken, bilgileri dışında damardan ağrı kesici verildiğinde bu sayı 55’e düştü.

Bir sonraki denemede ise hastalar ağrı kesiciden haberdar edildi ve bu kez acıyı 39 olarak değerlendirdi. Son denemede ise hastalara yine ısı verildi ancak ağrı kesicinin kesildiğine dair yalan söylendi. Hastalar hâlâ ağrı kesici almalarına rağmen, hissettikleri acıyı bu kez 39 yerine 64 olarak değerlendirdi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Randevu Al