Deprem Travma Psikolojisi

İlaca bağlı ölüm ilk 5 ölüm arasında

İlaçlara bağlı ölümler ilk beş ölüm arasında. Prof. Dr. Mehmet Emin Ceylan, ABD'de bir yılda doz aşımına bağlı ilaç zehirlenmesinden yüz binini üzerinde ölüm ve iki milyonun üzerinde de ciddi yan etki görüldüğünü söyledi.

İlaca bağlı ölüm ilk 5 ölüm arasında

İlaçlara bağlı ölümler ilk beş ölüm arasında. Prof. Dr. Mehmet Emin Ceylan, ABD'de bir yılda doz aşımına bağlı ilaç zehirlenmesinden yüz binini üzerinde ölüm ve iki milyonun üzerinde de ciddi yan etki görüldüğünü söyledi.

Kontrolsüz ilacın öldürdüğüne dikkat çeken Ceylan, kontrollü ilacın yalnızca doktorun ilacı reçete etmesi ve eczacının o ilacı vermesinin değil, verilen ilacın kana ne kadar karıştığının ve orada ne kadar kalacağının da belirlenmesi olduğunu söyledi.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

Türkiye'de klinik psikofarmakoloji ile ilgili farklı etkinlikleri başlatan kişi olarak kabul edilen ve klinik psikiyatri ve psikofarmakoloji alanında iki yüzü aşkın yayının sahibi olan Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ceylan, kontrolsüz ilaç kullanımının öldürdüğüne dikkat çekiyor. Prof. Dr. Ceylan:

KONTROLSÜZ İLAÇ KULLANIMI ÖLDÜREBİLİYOR

"İlaçlara bağlı ölümler ilk beş ölüm nedeni arasında yer almaktadır. Bu nokta önemlidir çünkü ABD'de bir yılda doz aşımına bağlı ilaç zehirlenmesinden yüz binin üzerinde ölüm ve iki milyonun üzerinde de ciddi yan etki görülmektedir. Kontrollü ilaç kullanımı, yalnızca doktorun ilacı reçete etmesi ve eczacının o ilacı vermesi değildir, aynı zamanda verilen ilacın kana ne kadar karıştığını n ve orada ne kadar kalacağının da belirlenmesidir. İşte bunu tedaviye dönük ilaç kan düzeyi ölçümleri ve yanı sıra kişinin bu ilaca karşı fenotipinin, dolayısıyla vereceği cevabın da belirlenmesi demektir. Vücutta izlenemeyen ilaç kör bir ilaçtır. Örneğin psikotik hastalıklarda kullanılan nöroleptiklere karşı kas rijiditesi oluşmaktadır bu durum genetik farklılığı olan bazı kişilerde yüksek ateşle beraberölümcül olabilmektedir, bu farklılığın farmakogenetik yolla öngörülmesi hastayı bazı kaçınılmaz sonuçlardan alıkoyacaktır." Dedi. Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al