İklim değişikliği şirketleri ve işgücünü nasıl etkileyecek?

İklim değişikliğinden söz edildiğinde çoğumuzun aklına bunun çevresel etkileri gelir. Ama çalışma hayatımız ve işverenlerin ihtiyaç duyacağı beceriler üzerinde de etkileri olacağı belirtiliyor.

İklim değişikliği şirketleri ve işgücünü nasıl etkileyecek?

İklim değişikliği sadece çevre üzerinde etkide bulunmuyor, finanstan sağlığa birçok alanı da etkiliyor. Bu nedenle sadece şehir planlamacılarının değil, çiftçi, doktor, finans plancıları, sivil mühendislerin de geleceğe yönelik plan yapması gerekiyor.

PEKİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN KARİYERİNİZ ÜZERİNDE NASIL BİR ETKİSİ OLACAKTIR?

Dünya Sağlık Örgütü, 2030-50 yılları arasında, iklim değişikline bağlı olarak yılda 250 bin ekstra ölüm bekliyor. Örneğin Zika, Ebola gibi virüslerin yol açtığı salgınlar iklim değişikliği ile başka ülkelere de yayılabilir.

Dünya Ekonomik Raporu'nun bu yılki Küresel Risk Raporuna göre, etkisi bakımından 2017'de dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük beş riskin biri kitlesel imha silahları, diğer dördü ise iklimle ilgili: şiddetli hava şartları, su krizi, büyük doğal felaketler, iklim değişikliğine karşı uyum tedbirlerinin alınmaması.

İklim Değişikliği Görevlileri Derneği (Association of Climate Change Officers) yöneticisi Daniel Kreeger'a göre işverenlerin büyük bölümü, geleceği planlarken iklim değişikliğini göz önünde bulundurmuyor. "Doğru becerilere sahip doğru insanlar doğru yerlerde değil" diyor Kreeger.

İş dünyasında iletişim kurma olanağı sağlayan profesyonel sosyal paylaşım platformu LinkedIn'in veri analizcilerine göre, işverenlerin en çok istediği on beceri teknoloji bağlantılı: bilgisayarda bulut sistemi, arama motoruna bağlı pazarlama, site mimarlığı, vb. Teknoloji nasıl günümüz işgücünü dönüştürdüyse iklim değişikliği de gelecekte aynı etkide bulunabilir.

Bu sektörlerin başında enerji geliyor. Indeed adlı iş arama platformunun verilerine göre, İngiltere'de 2014'ün ilk çeyreğinde, biyoenerji, jeotermal, hidroelektrik, güneş ve rüzgâr enerjisinden oluşan yenilenebilir enerji alanlarında çalıştırmak üzere verilen ilanlar toplam enerji sektöründekilerin üçte birini oluşturuyordu. 2017'nin aynı döneminde ise bu oran yüzde 51,5 oldu.

Petrol ve gaz endüstrisinden yenilenebilir enerjiye geçiş örneğinin benzeri, iklim değişikliği konusunda da karşımıza çıkabilir.

İklim değişikliğinin, inşaat mühendisliği ve afet poliçeleri gibi bu olaydan aynı hızla etkilenmeyecek sektörlerde çalışanlardan beklenen becerileri ne şekilde etkileyeceği henüz bilinmiyor. Ancak onlar da bu konuda önceden hazırlıklı olmak için çalışma yapıyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al