İklim değişikliği şirketleri ve işgücünü nasıl etkileyecek?

İklim değişikliğinden söz edildiğinde çoğumuzun aklına bunun çevresel etkileri gelir. Ama çalışma hayatımız ve işverenlerin ihtiyaç duyacağı beceriler üzerinde de etkileri olacağı belirtiliyor.

İklim değişikliği şirketleri ve işgücünü nasıl etkileyecek?

İklim değişikliği sadece çevre üzerinde etkide bulunmuyor, finanstan sağlığa birçok alanı da etkiliyor. Bu nedenle sadece şehir planlamacılarının değil, çiftçi, doktor, finans plancıları, sivil mühendislerin de geleceğe yönelik plan yapması gerekiyor.

PEKİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN KARİYERİNİZ ÜZERİNDE NASIL BİR ETKİSİ OLACAKTIR?

Dünya Sağlık Örgütü, 2030-50 yılları arasında, iklim değişikline bağlı olarak yılda 250 bin ekstra ölüm bekliyor. Örneğin Zika, Ebola gibi virüslerin yol açtığı salgınlar iklim değişikliği ile başka ülkelere de yayılabilir.

Dünya Ekonomik Raporu'nun bu yılki Küresel Risk Raporuna göre, etkisi bakımından 2017'de dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük beş riskin biri kitlesel imha silahları, diğer dördü ise iklimle ilgili: şiddetli hava şartları, su krizi, büyük doğal felaketler, iklim değişikliğine karşı uyum tedbirlerinin alınmaması.

İklim Değişikliği Görevlileri Derneği (Association of Climate Change Officers) yöneticisi Daniel Kreeger'a göre işverenlerin büyük bölümü, geleceği planlarken iklim değişikliğini göz önünde bulundurmuyor. "Doğru becerilere sahip doğru insanlar doğru yerlerde değil" diyor Kreeger.

İş dünyasında iletişim kurma olanağı sağlayan profesyonel sosyal paylaşım platformu LinkedIn'in veri analizcilerine göre, işverenlerin en çok istediği on beceri teknoloji bağlantılı: bilgisayarda bulut sistemi, arama motoruna bağlı pazarlama, site mimarlığı, vb. Teknoloji nasıl günümüz işgücünü dönüştürdüyse iklim değişikliği de gelecekte aynı etkide bulunabilir.

Bu sektörlerin başında enerji geliyor. Indeed adlı iş arama platformunun verilerine göre, İngiltere'de 2014'ün ilk çeyreğinde, biyoenerji, jeotermal, hidroelektrik, güneş ve rüzgâr enerjisinden oluşan yenilenebilir enerji alanlarında çalıştırmak üzere verilen ilanlar toplam enerji sektöründekilerin üçte birini oluşturuyordu. 2017'nin aynı döneminde ise bu oran yüzde 51,5 oldu.

Petrol ve gaz endüstrisinden yenilenebilir enerjiye geçiş örneğinin benzeri, iklim değişikliği konusunda da karşımıza çıkabilir.

İklim değişikliğinin, inşaat mühendisliği ve afet poliçeleri gibi bu olaydan aynı hızla etkilenmeyecek sektörlerde çalışanlardan beklenen becerileri ne şekilde etkileyeceği henüz bilinmiyor. Ancak onlar da bu konuda önceden hazırlıklı olmak için çalışma yapıyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al