Deprem Travma Psikolojisi

İkizlerin babaları farklı çıktı

Vietnam'da doğan ikizlerin babaları farklı çıktı.

İkizlerin babaları farklı çıktı

Vietnam'da dünyaya gelen çift yumurta ikizlerinin nadir rastlanan bir durum sonucu farklı babalara sahip olduğu ortaya çıktı. BBC'ye bilgi veren Vietnam genetik araştırmaları merkezi, ailenin bebeklerin farklı görünümünden şüphelenip DNA testi talep ettiğini aktardı.
Alınan sonuçlar, ikizlerin farklı babalarının olduğunu ortaya koydu.

Tıbbi adı heteropaternal süperfekondasyon olaya çok ender rastlanıyor. Kadının rahmindeki yumurtaların kısa bir zaman zarfında iki farklı erkeğin spermiyle döllenmesi sonucu, doğan ikizlerin babaları farklı olabiliyor.
2010 yılında Türkiye'de de benzer bir vakanın haberleri basına yansımıştı.

Vietnam Genetik Araştırmaları Merkezi Başkanı Profesör Le Dinh Luong, DNA testi sonuçlarının kesin sonucu verdiğini ve ikizlerin farklı babalara sahip olduğunun kanıtlandığını söyledi. Le Dinh Luong, "Dünyada farklı babaları olan ikiz sayısı 10'dan daha az. Bunlar bilinen vakalar. Belki ailelerin farkına varmadığı başka vakalar da mevcuttur" dedi.

Müşteri gizliliği ilkesi çerçevesinde İkizler ve aileleriyle ilgili daha fazla bilgi verilmiyor.

HETEROPATERNAL SÜPERFEKONDASYON NEDİR?

Süperfekondasyon, birden fazla yumurtanın, farklı cinsel ilişkiler sırasında döllenmesi anlamına geliyor. Heteropaternal ise yumurtaları birden fazla erkeğin döllediğine işaret eden terim. Kadının ovülasyon döneminde birden fazla yumurtasının olduğu sırada birden fazla erkekle cinsel ilişkiye girmesi halinde ikizlerin babaları farklı olabiliyor.

Kadının kısa bir zaman diliminde iki yumurtasının olması ve bu yumurtaların yine birden fazla erkeğin spermi tarafından döllenmesiyle de ikizlerin babaları farklı olabiliyor. Farklı babalara sahip ikizlere çok nadir rastlanıyor. En son vaka, 2015 yılında ABD'nin New Jersey eyaletinde görülmüştü. O vaka, ABD'de bugüne kadar gözlenen sadece 3'üncü olaydı.

2010 yılındaysa Türkiye'de benzer bir vakanın haberleri basına yansımıştı.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşam yolculuğumuzda bazı anlar vardır ki iyimser olmak, umutlanmak çok zordur. Ancak bazen de iyimser olmaktan, umut etmekten başka çare kalmaz. Zali
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şanlıurfa Öğretmen Gelişim ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Eğitimci
  • Endişe verici bir olaydan sonra kendinizi kötü haberlerle ilgili makale üstüne makale okurken buldunuz mu? Doomscrolling, kötü haber okuma hastalığı.
  • Travmaların hem biyolojik hem de psikolojik olarak insana tamamen zarar veren bir durum olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, tra
  • Dikkat! Sürekli kötü haber okumak bağımlılığa yol açıyor…
  • Depremzede kadınların sahip oldukları sorumlulukların da etkisiyle felaketten çok daha fazla etkilendiğini belirten uzmanlar, kadınların bu dönemden e
  • Randevu Al