İkizlerin babaları farklı çıktı

Vietnam'da doğan ikizlerin babaları farklı çıktı.

İkizlerin babaları farklı çıktı

Vietnam'da dünyaya gelen çift yumurta ikizlerinin nadir rastlanan bir durum sonucu farklı babalara sahip olduğu ortaya çıktı. BBC'ye bilgi veren Vietnam genetik araştırmaları merkezi, ailenin bebeklerin farklı görünümünden şüphelenip DNA testi talep ettiğini aktardı.
Alınan sonuçlar, ikizlerin farklı babalarının olduğunu ortaya koydu.

Tıbbi adı heteropaternal süperfekondasyon olaya çok ender rastlanıyor. Kadının rahmindeki yumurtaların kısa bir zaman zarfında iki farklı erkeğin spermiyle döllenmesi sonucu, doğan ikizlerin babaları farklı olabiliyor.
2010 yılında Türkiye'de de benzer bir vakanın haberleri basına yansımıştı.

Vietnam Genetik Araştırmaları Merkezi Başkanı Profesör Le Dinh Luong, DNA testi sonuçlarının kesin sonucu verdiğini ve ikizlerin farklı babalara sahip olduğunun kanıtlandığını söyledi. Le Dinh Luong, "Dünyada farklı babaları olan ikiz sayısı 10'dan daha az. Bunlar bilinen vakalar. Belki ailelerin farkına varmadığı başka vakalar da mevcuttur" dedi.

Müşteri gizliliği ilkesi çerçevesinde İkizler ve aileleriyle ilgili daha fazla bilgi verilmiyor.

HETEROPATERNAL SÜPERFEKONDASYON NEDİR?

Süperfekondasyon, birden fazla yumurtanın, farklı cinsel ilişkiler sırasında döllenmesi anlamına geliyor. Heteropaternal ise yumurtaları birden fazla erkeğin döllediğine işaret eden terim. Kadının ovülasyon döneminde birden fazla yumurtasının olduğu sırada birden fazla erkekle cinsel ilişkiye girmesi halinde ikizlerin babaları farklı olabiliyor.

Kadının kısa bir zaman diliminde iki yumurtasının olması ve bu yumurtaların yine birden fazla erkeğin spermi tarafından döllenmesiyle de ikizlerin babaları farklı olabiliyor. Farklı babalara sahip ikizlere çok nadir rastlanıyor. En son vaka, 2015 yılında ABD'nin New Jersey eyaletinde görülmüştü. O vaka, ABD'de bugüne kadar gözlenen sadece 3'üncü olaydı.

2010 yılındaysa Türkiye'de benzer bir vakanın haberleri basına yansımıştı.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Randevu Al