İkinci evliliğimi yaptım ama...

"Başımdan 1 evlilik geçti 1 çocuğum var. 2. evliliğimi yaptım çevremdekilerin sorunları ister istemez evliliğime yansıyor."

İkinci evliliğimi yaptım ama...

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

evlilikSORU Ben evli ve 1 çocuk annesiyim. Görümcem var, onu hiç sevmiyorum. Bizimle yaşıyor onu istemiyorum. CEVAP Evliliklerde en önemli anlaşmazlıklardan biri eşlerin aileleriyle olan ilişkilerle ilgilidir. Anlaşanlar olmakla birlikte, gelin-kaynana, gelin-görümce, elti-elti anlaşmazlığı daha yüksek orandadır. İdeal olanı eşlerin ailelerine eşit uzaklıkta olmak, ilişkileri belli bir saygı çerçevesinde sürdürmektir. Görümce bekar ve aileden başka hiç kimse yoksa, hiç değilse evleninceye kadar birlikte kalmak toplumuzda kabul gören bir durumdur. Kayınvalide ve/veya kayınpeder sağsa, görümcenin onlarla kalması uygundur. Bu durum eşler arasında nedenleriyle konuşulup ailenin durumu da değerlendirildikten sonra bir karara bağlanmalıdır. Aksi halde evlilik ve eşler arasındaki uyum yara alabilir. SORU Bana yaygın anksiyete teşhis koydular bu hastalık hayatım boyunca tekrarlar mı, tedavi süresi ne kadardır? CEVAP Yaygın anksiyete bozukluğu mutlaka tekrarlayacak diye bir durum yoktur. Tedavi edilebilir, ancak tedaviyle sağlanan iyiliğin sürmesi için psikoterapiyle kişinin stresle baş etmesinin, problem çözmesinin, belirtileri dışında yaşamla bağlarının güçlendirilmesi gerekir. Bunlar zaman alabilir. İlaç tedavisi en az bir yıl sürdürülmelidir, duruma göre bu süre biraz daha artabilir. SORU Başımdan 1 evlilik geçti, 1 çocuğum var. İkinci evliliğimi yaptım, çevremdekilerin sorunları ister istemez evliliğime yansıyor. Bazen ölümü düşünüyorum. İkinci evliliğimi yaptıktan sonra çocuğu ihmal ettiğimi düşünüyorum ve bu da bende vicdan azabına yol açıyor. CEVAP Anlaşıldığı kadarıyla, ikinci evlilik tahmin edilenin dışında bazı durumlara neden olmuş. Her şeyden önce, elden geldiği kadar çekirdek aile üyeleri dışındaki insanların evliliğe karışmalarına izin vermemek gerekir. Diğer yakınların sorunlarına yardımcı olmak iyidir, fakat insanın önce kendini ve kendi ailesini düşünmesi uygun olur. Başkalarına yardım edeceğim diye çocuğunu ihmal etme duygusu, evlilikle ilgili pişmanlık ve suçluluk duygularına yol açabilir. Böyle durumlarda eşle konuşularak çevreyle ilişkilerin düzenlenmesi, belki biraz uzak durulması yararlı olur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

İKİNCİ EVLİLİĞİMİ YAPTIM AMA...

UYURKEN YAŞADIKLARIMI ANLATIYORUM

SEVGİLİMİN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

UYKUYA DOYAMIYORUMANNEM SİNİRLİ VE STRESLİ

YAŞIM ÇOK GENÇ AMA ÇOK UNUTKANIM

KOKU TAKINTIM VAR

YÜKSEKLİK KORKUM VAR

HAYAT NEDEN BOŞ GELİR İNSANA

ERGENLİKTEKİ KARDEŞİME NASIL DAVRANMALIYIM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al