“İkinci eşle evlilikte mutlu olanı görmedim”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan katıldığı aile forumunda evlilik hayatını, ailenin önemini ve çocuk psikolojisi anlatırken “İkinci eşle evlilikte mutlu olanı görmedim” dedi.

“İkinci eşle evlilikte mutlu olanı görmedim”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Aile Haftası sebebiyle düzenlediği "İyilik Ekseninde Aile” konusunun ele alındığı 4. Aile Forumu’na katıldı. Oturumun başkanlığını 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu yaptı. Oturumun panelistleri Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sülün ve Doç. Dr. Ayşe Esra Şahyar oldu. Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Psikolojik Bir Nitelik Olarak İyilik” konulu sunum yaptı.

“Aile toplumun yapıtaşıdır”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, selam kavramının ve selam verirken el sıkışmanın manasının ‘elimde silah yok’ demek olduğunu belirtti ve şuanda ki ailedeki teorilerle örtüştüğünü söyledi Tarhan, “Daha önce aileler sevgi yuvası olarak kabul ediliyordu ama şimdi bu psikolojideki yeni teorilerle aile güven yuvası olarak kabul ediliyor. Yani evin, ailenin sığınak olması, güvenli alan olması önemli. Güven olabilmesi için korkunun olmaması lazım, korkunun olmaması içinde sevginin olması gerekiyor. Güvenli alan haline gelmediği zaman aileyle ilgili temel kavramlardan birisi eksik oluyor. Ailede kadın erkek rekabeti değil de kadın erkek tamamlayıcılığı önemli. Kur’an-ı Kerim’deki temelde de kadın erkek tamamlayıcılığı var. Onun için batılılar bizim aile müessesemize çok hayran oluyorlar ama şuanda o hayranlığa uygun bir liyakatimiz yok. Aile yapıtaşıdır. Binanın yapıtaşı olmadığı zaman bina ayakta duramaz. Ailede toplumun yapıtaşıdır. Bu nedenle aile konusu hepimizin birinci öncelikli konusu olması gerekiyor bu açıdan da ailede güven ve sevgi ortamının oluşması önemlidir.”

“İkinci eşle evlilikte mutlu olanı görmedim”

Aileyi zayıflatan hastalıklardan ilkinin sekülerizm olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tarhan, sekülerizmle birlikte dünyevileşildiğini ve bunun ailemizi çok zayıflattığının altını çizdi. Tarhan, “İnsanlar belli bir yaşa gelip paralandığı zaman bir çiçekle bahar olmaz diyor ve ikinci eş alıyor, üçüncü eş alıyor bu sefer bakıyorsunuz sadece dünyanın zevkini düşünüyor. Onlar arasındaki adaleti düşünmüyor ve bu seferde dördüncü eşi alırım diye onları korkutuyor. Ben ikinci eşle evlilikte mutlu olan görmedim. Bu fıtri değil. Allah insanı tek eşliliğe göre fıtratta yaratmış. O tarzdaki bir yaklaşım fıtri değil dünyeviliktir ve dünyevi zevki daha ön planda tutan bir yaklaşım ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

“Aile bugün tüm enerjisini çocuğuna harcamalı”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Aileyi koruyan sosyal normlar, sosyal duvarlar, komşular ve akrabalar vardı. Yapma, etme kızım sabırlı ol deyip aileyi koruyan kişiler vardı.” dedi ve şuan o normların bozulduğunu, sosyal anomiyle birlikte duvarların yıkıldığını, artık ailenin son sığınak olduğunun altını önemle çizdi. Anne baba ve eşlerin çocuğu koruma konusunda eski çağlara göre daha fazla enerji harcaması gerektiğini belirten Tarhan, Dijital bağımlılığın aile ve çocuğu etkilediğini ifade etti. Tarhan, “Anne baba ya da eşler aileyi koruma konusunda eski çağlara göre daha fazla enerji harcamak zorunda. Elli sene önce çocuğuyla yarım saat ilgileniyorsa bir anne baba, şimdi bir saat ilgilenmesi gerekiyor. Yoksa dijital bağımlılık ailemizi ve çocuğumuzu ciddi etkiliyor. Bunun kritik noktası güven ortamı olmasıdır. Güven ortamı olan, sıcak bir iklimi olan ailede bireyler eve koşarak gelirler. Eğer bir ailede bunu sağlayabiliyorsak o aile ve yetişen çocuklar sağlıklı oluyor” dedi. Tarhan, güven ortamının oluşabilmesi için en önemli şeyin insandaki iyilik duygularının ortaya çıkması olduğunu ifade etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)                

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek miktarda endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gül
  • Randevu Al