İKİLİ DELİLİK İYİ BAK KENDİNE'DE

 İKİLİ DELİLİK İYİ BAK KENDİNE'DE

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Paranoid bozukluğu olan birinin hezeyanına ortak olma ve ona tabi olma şeklinde görülen "gölge paranoid kişiliktir" . Dolayısıyla hastalardan biri sabit hezeyanları olan hükmedici ve emredici paranoid, diğeri ona tabi olan ve hezeyanlarını kabul eden, bağımlı paranoiddir.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor.

Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine de bu akşam, "PAYLAŞILMIŞ PSİKOTİK BOZUKLUK" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Birbirine çok yakın temas içinde yaşayan bireylerde görülen, kişilerden birinin diğerini etkisi altına alarak hastalığın hezeyanlarını diğerine yaşatmasıyla oluşan hastalığı, NPİSTANBUL Hastanesi Doktoru Gökben Hızlı Sayar ile aynı hastaneden Uzman Psikolog Fatih Dane tüm ayrıntılarıyla anlatacak.

-Psikotik bozukluk nedir?
-Psikotik bozukluğun sebebi belli mi?
- Psikotik bozukluğa yatkınlık söz konusu mu?
- Hangi yaşlarda görülür?
- Cinsiyet durumu nedir?
- Psikotik bozuklukta hezeyanlar nereye oturur?
- Paylaşılmış psikotik bozukluk nedir?
- Paylaşılması bir süreçte mi ortaya çıkar?
- Paranoid bozukluk nedir
- Nelerden şüphelenirler?
- Şüpheler kişiliğe göre mi?
- Emredici hezeyanlara karşı nasıl davranırlar?
- İstenmeyen ne gibi durumlar görülebilir?
- Zarar verme davranışları kime yönelir?
- Ailede durumu paylaşmışsa tedavi de durum nasıldır?
- Teşhis nasıl yapılmalı?
- Ne gibi test ve tetkikler söz konusudur?
- Tedaviye cevap hangi seviyededir?

Hepsi ve daha fazlası Uğur Canbolat ile "İYİ BAK KENDİNE" de…

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al