İKİLİ DELİLİK İYİ BAK KENDİNE'DE

 İKİLİ DELİLİK İYİ BAK KENDİNE'DE

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Paranoid bozukluğu olan birinin hezeyanına ortak olma ve ona tabi olma şeklinde görülen "gölge paranoid kişiliktir" . Dolayısıyla hastalardan biri sabit hezeyanları olan hükmedici ve emredici paranoid, diğeri ona tabi olan ve hezeyanlarını kabul eden, bağımlı paranoiddir.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor.

Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine de bu akşam, "PAYLAŞILMIŞ PSİKOTİK BOZUKLUK" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Birbirine çok yakın temas içinde yaşayan bireylerde görülen, kişilerden birinin diğerini etkisi altına alarak hastalığın hezeyanlarını diğerine yaşatmasıyla oluşan hastalığı, NPİSTANBUL Hastanesi Doktoru Gökben Hızlı Sayar ile aynı hastaneden Uzman Psikolog Fatih Dane tüm ayrıntılarıyla anlatacak.

-Psikotik bozukluk nedir?
-Psikotik bozukluğun sebebi belli mi?
- Psikotik bozukluğa yatkınlık söz konusu mu?
- Hangi yaşlarda görülür?
- Cinsiyet durumu nedir?
- Psikotik bozuklukta hezeyanlar nereye oturur?
- Paylaşılmış psikotik bozukluk nedir?
- Paylaşılması bir süreçte mi ortaya çıkar?
- Paranoid bozukluk nedir
- Nelerden şüphelenirler?
- Şüpheler kişiliğe göre mi?
- Emredici hezeyanlara karşı nasıl davranırlar?
- İstenmeyen ne gibi durumlar görülebilir?
- Zarar verme davranışları kime yönelir?
- Ailede durumu paylaşmışsa tedavi de durum nasıldır?
- Teşhis nasıl yapılmalı?
- Ne gibi test ve tetkikler söz konusudur?
- Tedaviye cevap hangi seviyededir?

Hepsi ve daha fazlası Uğur Canbolat ile "İYİ BAK KENDİNE" de…

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al