İki Almandan biri kilolu

Yetişkin her iki Almandan biri kilo sorunu yaşıyor. Erkekler arasında oran yüzde 62’e ulaşmış durumda.

İki Almandan biri kilolu
Paylaş:

Yetişkin her iki Almandan biri kilo sorunu yaşıyor. Erkekler arasında oran yüzde 62’e ulaşmış durumda.

almankilolularAlmanya’da  aşırı kilolu insanların sayısı giderek artmaya başladı. En son rakamlara göre, 2013 yılı itibariyle her iki Almandan biri kilo sorunu yaşıyor.  Federal İstatistik Dairesi tarafından açıklanan veriler, Almanların yüzde 52’sinin kilolu olduğunu gösteriyor. Resmi verilere göre, kilo sorunu Almanlar arasında 1999 yılından bu tarafa yüzde 4 arttı.

Alman erkeklerin yüzde 62’si kilo sorunu yaşarken, kadınlar arasında bu oranın yüzde 43 düzeyinde olduğu açıklandı.

2013 yılı verilerine göre Almanların yüzde 16’sı, diğer bir deyişle her 7 kişiden biri de aşırı kilolu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, Vücut Kitle İndeksi (Body-Mass-Index BMI)  25 ve üzerinde olan kişiler kilo olarak değerlendiriliyor.

SİGARA İÇENLER AZALIYOR

Bu arada, Almanlar arasında sigara kullanımının da azaldığı kaydedildi. İstatistik Dairesi verilerine göre, sigara kullanımı 1999 yılına göre yüzde 3 oranında azaldı. Gençler arasında sigaraya başlamada da düşüş var. Yaklaşık her dört kişiden biri, kendisini tiryaki olarak adlandırıyor. 

Sigara kullananların da sadece yüzde 12’si günde 20 sigaradan fazla içiyor. Bunun 1999’a göre yüzde 33 düşüş anlamına geldiği kaydedildi. Sigara içmediğini beyan edenlerin yüzde 56’sının ise, hayatında hiç sigara kullanmadığı, sigara kullananların da yüzde 19’unun sigarayı bıraktığı bildirildi.

DHA