İdrarın renginden korkun!

İdrarın rengi ve kokusu neyin habercisi?

İdrarın renginden korkun!
Paylaş:

İdrarın rengi ve kokusu neyin habercisi?

İdrar, sadece toksinlerin ve fazla suyun vücuttan atılmasını sağlamaz. Görmeyi bildiğiniz takdirde size vücudunuzla ilgili pek çok gizli bilgiyi de verir.

 idrarrengiHASTALIKLAR İDRARDA GİZLİ

 İDRARIN RENGİ VE KOKUSU NEYİN HABERCİSİ?

Tıbbi olarak bakıldığında idrarınızda kırmızı kan hücrelerinin olması böbrek taşının, tatlı bir koku ise diyabetin habercisidir. Tatlı kokunun sebebi vücudun glukozu tam işleyememiş olmasıdır. Bu nedenle idrarınızda kan veya sıra dışı bir koku tespit ederseniz bir doktora danışmanızı öneririz.

BULUTLU İDRAR NEYİN GÖSTERGESİ?

İdrar yaparken ağrı ve yanma hissetmenin yanı sıra görülen kırmızı kan hücreleri pembe renk verebilir. Enfeksiyonla savaşmak için bölgeye akın eden beyaz kan hücreleri ise idrarın bulutlu olmasına ve kötü kokmasına neden olabilir.

KOYU RENK SUSUZLUK HABERCİSİ

İdrarın koyu bir renge bürünmesi susuzluk göstergesidir. Koyu renkle birlikte yoğun bir koku da görülebilir. Bu tür bir durum söz konusu olduğunda bol su tüketmeniz gerektiğini anlamalısınız.

HAMİLE MİSİNİZ?

Evde uygulanan gebelik testleri idrarınızdaki hCG hormonunun varlığını belirler. Bazı kadınlar hamile olduklarını öğrenmeden önce idrarlarının keskin ve kekremsi bir kokusu olduğunu belirtiyor.

NE TÜR MEYVELER SEVİYORSUNUZ?

Bazı meyve ve sebzelerin içerisinde bulunan koyu pigmentler idrarın rengini pembeye dönüştürebilir. İdrarın rengindeki değişiklik endişelenecek bir durum değildir. Kuşkonmaz yedikten sonra idrarınızın kötü kokacağını da unutmayın. Bu sebzede bulunan bir madde kötü kokuya neden olur.

HASTALIKLAR İDRARDA GİZLİ

Tıbbi olarak bakıldığında idrarınızda kırmızı kan hücrelerinin olması böbrek taşının, tatlı bir koku ise diyabetin habercisidir. Tatlı kokunun sebebi vücudun glükozu tam işleyememiş olmasıdır. Bu nedenle idrarınızda kan veya sıra dışı bir koku tespit ederseniz bir doktora danışmanızı öneririz. MİLLİYET