İdrar yolu enfeksiyonu hafife alınmamalı

İdrar yolu enfeksiyonu, küçük çocukların gelişen böbreklerinde kalıcı hasar oluşturarak hipertansiyon ve böbrek yetmezliğine bile neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu hafife alınmamalı

İdrar yolu enfeksiyonu, küçük çocukların gelişen böbreklerinde kalıcı hasar oluşturarak hipertansiyon ve böbrek yetmezliğine bile neden olabilir.

cocukidraryollariOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı ve Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, "İdrar yolu enfeksiyonu, küçük çocukların gelişen böbreklerinde kalıcı hasar oluşturarak hipertansiyon ve böbrek yetmezliğine bile neden olabilir" dedi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Sarıkaya, idrar yolu enfeksiyonunun ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. İdrar yolu enfeksiyonunun, idrarda bakteri bulunmasıyla ortaya çıktığını belirten Sarıkaya, şöyle konuştu: "Enfeksiyon sadece idrar kesesine (mesane) yerleşmişse sistit, üreterler kanalıyla böbreklere kadar ulaşmış ise piyelonefrit denir. İdrar yolu enfeksiyonu, küçük çocukların gelişen böbreklerinde kalıcı hasar oluşturarak hipertansiyon ve böbrek yetmezliğine bile neden olabilir. Enfeksiyonlar ilk 1 yaş içindeki erkek çocuklarının yüzde 2,7'sinde, kız çocuklarının ise yüzde 0,7'sinde görülmektedir. Kız çocuklarında görülme oranı 1 yaşından sonra yüzde 3'e kadar yükselmekte."

"AİLELER BİLİNÇLİ OLMALI" Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini ailelerin iyi bilmesi ve bu konuda bilinçli olmaları gerektiğini ifade eden Sarıkaya, şunları söyledi:

"İdrar yaparken yanma, ağrı varsa, sık sık ama az idrar yapma, yüksek ateş, ishal, kusma, huzursuzluk, iştahsızlık, hareketlilikte azalma, karın veya sırt ağrısı enfeksiyon belirtisidir. İdrar yolu enfeksiyonu tanısı, muayenenin yanında idrar tahlilinde iltihap hücrelerinin görülmesiyle konur. Yakınmalarını ifade edemeyen 2 yaş altındaki yüksek ateşli çocuklarda muayenede başka bir kaynak bulunamadığından mutlaka idrar tetkiki yapılmalıdır." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al