Deprem Travma Psikolojisi

İdeal uykuda süre ne olmalı?

İdeal uykunun saati ne olmalı? Bu konu bugüne kadar hep konuşuldu, tartışıldı. Kimine göre 5 - 6 kimine göre ise en fazla 8 saat uyunmalı. Peki net olarak ideal uykudan bahsetmek mümkün mü? Uzmanlar uyku saatinin kişiden kişiye farklılık göstereceğini bunda ise genetik yapı ve süregelen alışkanlıkların etkili olduğunu belirtiyor.

İdeal uykunun saati ne olmalı? Bu konu bugüne kadar hep konuşuldu, tartışıldı. Kimine göre 5 - 6 kimine göre ise en fazla 8 saat uyunmalı. Peki net olarak ideal uykudan bahsetmek mümkün mü? Uzmanlar uyku saatinin kişiden kişiye farklılık göstereceğini bunda ise genetik yapı ve süregelen alışkanlıkların etkili olduğunu belirtiyor.

uykuİDEAL UYKU SAATİ KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR…

 Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Celal Şalçini sabit bir süreden bahsetmenin doğru olmadığına dikkat çekiyor. Araştırmalara göre 4 ile 10 saat arasındaki uykunun normal kabul edildiğine vurgu yapan Şalçini, temel kıstasın bireyin kendine yettiği ve rahat hissettiği süre kadar uyku uyuması olduğunu ifade ediyor.

UYKU SÜRESİ GENETİK YAPI VE ALIŞKANLIKLARA GÖRE DEĞİŞİYOR

Şalçini, uyku saatlerinin farklılık göstermesinde genetik yapı ve süregelen alışkanlıkların etkili olduğunu dile getiriyor. Her insanın biyolojik saati farklı diyen Yrd. Doç. Dr. Celal Şalçini, son yapılan çalışmalarda normal bireylerde biyolojik saatin yaklaşık 23:53 ve 24:28 süreleri arasında olduğu ve ortalamanın da 24 saati aştığını belirtiyor ve ekliyor.

UYKU SORUNLARINIZI ÇÖZÜN

“Bu nedenlerden dolayı zaman algısı değişir ve biyolojik zaman algımızla gerçek zaman arasında tutarsızlık olmakta ve zaman algımız kayma eğilimindedir.”

UYKU SAATİNİZİ DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ!

Celal Şalçini kişinin ufak müdahalelerle uyku saatini düzenleyebileceğini de vurguluyor. “Kişiler ufak tefek müdahalelerle uyku saatini düzenleyebilir. Her ne kadar günlük hayat temposu içinde bu zor olsa da basit ve bizleri “uyku hijyeni” olarak isimlendirdiğimiz önerilerle uykumuzu düzenleyebiliriz. En önemli önerilerimiz uyku saatini erkene çekmek, uyku öncesi kahve, çay ve aşırı sıvı almama, hazımsızlık yapabilecek besinlerden kaçınma, uyku öncesi parlak ışıktan uzak kalma, bazı uyku öncesi ritüel dediğimiz alışkanlıkları rutin hale getirme (uyku öncesi diş fırçalama, duş alma, kitap okuma, az miktarda ılık süt içme gibi) uygulanabilir. Aslında bu ritüel dediğimiz ufak rutin hareketler beynimizi uykuya hazırlamakta ve uyku saatinin yaklaştığını belirtmektedir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al