İÇİ KAPKARA OLAN KADININ ADI

İÇİ KAPKARA OLAN KADININ ADI

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Şiddeti, gözü mor değil içi kap kapara olmuş kadınlar olarak tanımlamanın daha doğru olacağını vurgulayan doktor Özlem M. Gökmoğol, şiddetin gördükçe artan bir davranış biçimi olduğunu söyledi.

 


8 Mart “Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla Cıne5’te yayınlanan Soner Olgun’un sunduğu İyi Bayramlar isimli programa konuk olan NP Etiler Polikliniği doktorlarından Özlem M. Gökmoğol, şiddete maruz kalan kadınları anlattı.

Sadece bir kişinin eşini dövmesinin şiddet olarak algılanmaması gerektiğini, eşler arasında paranın kontrol altına alınması, giysisine karışılması ve aşağılanması gibi durumların da aslında şiddetin birer göstergesi olduğunu hatırlattı.

“Şiddet, gözü mor kadınlar değil içi kapkara kadınlar demek daha doğrudur” diyen Gökmoğol, annenin dayağını çocuğun görmesi de bir şiddettir dedi.

Dünyanın hemen her yerinde, Avrupa ülkeleri dahi şiddete maruz kalan kadınların olduğunu vurgulayan Özlem M. Gökmoğol, dünyada 3,5 milyon kadının şiddetten şikayetçi olduğunu kaydetti.

Her şiddet uygulayanda istisnasız bir çaresizlik ve yetersizliği gözlemlediklerini belirten Gökmoğol, düzenli şiddet uygulayanların benlik duygularında bir düşüklüğün söz konusu olduğunu da söyledi.

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al