İÇGÜDÜYLE RESİM YAPIYOR

İÇGÜDÜYLE RESİM YAPIYOR

DHA

2001'de gördüğü bir rüya sonrası 'içsel bir patlama' yaşadığını söyleyen ve resme yönelen Mine Zabcı, başarılı örnekler veriyor.

1000’e yakın, soyut, akrilik, çizgi, fotoğraf, poster dizayn, heykel çalışması olan Zabcı, gördüğü bir rüya sonrası akademik olarak resim dersleri de almaya karar verdi. O dönem  İngilizcesine yeteri kadar güvenmese de Farnham’daki Yaratıcı Sanatlar Üniversitesi’ne (University for the Creative Arts) başvuru yaparak, koşulsuz  olarak  kabul edildi.

Çocukluğundan beri,  Tanrı'nın  bir matematikçi, filozof, müzisyen ve şair olduğuna inandığını belirten  Zabcı, Londra'daki sanat çevrelerinde  "The Word is, was, will God"  adlı kataloğunu tanıttıktan sonra İstanbul’lu sanatseverlerle buluştu. Bir süreden beri kataloğunu Kozyatağı Bakraç Sanat Galerisi’nde tanıtan Mine Zabcı’nın, birbirinden farklı yaptığı her eserde içsel çıkışlar, insan ve Allah enerjisi rahatlıkla görülebiliyor. Zabcı, her çalışmasının tek ve o ana ait olduğunu  belirtti.

Zabcı'nın eserlerini yorumlayan Prof. Gülten İmamoğlu, şöyle diyor:

"Amacına giden yolda sadece tuval resmiyle kalmadığını heykellerine, desenlerine, tasarım ve çok başarılı fotoğraflarına bakarken fark edebiliyorsunuz. Çoğunlukla soğuk renklerin hakim olduğu resimlerinde ‘benim rengim’ dediği maviyi özgürce kullanılıyor. Bu sahipIenişin ardındaki gizemi resimlerini incelerken fark edebiliyorsunuz. Tanrı sevgisini her fırsatta ifade eden ve fırçasını bu enerji yoğunluğu ekseninde kullanan Zabcı,  tamamen içgüdüsel dışavurumlarla resim yapmaktadır. Çoğunluğunda Lirik Soyut Ekspresif tarzın hakim olduğu resimlerin yanı sıra figüratif dönem çalışmalarını da gözlemleyebiliyorsunuz. İçten gelen dürtülerle resim yapan Zabcı ‘Farklılıklarla besleniyorum’ diyor. Uzun soluklu bir sanat serüveni olacağı o kadar aşikar ki, bu yaşam tarzına dahi yansımış durumda"

Aynı zamanda gazetecilik geçmişi de olan başarılı sanatçı Mine Zabcı, 1993-1996 yılları arasında Hürriyet Gazetesi'nin Londra ofisinde muhabirlik yapmıştı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al