İÇGÜDÜNÜZE GÜVENİN

İÇGÜDÜNÜZE GÜVENİN

İÇGÜDÜNÜZE GÜVENİN

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, bir konu hakkında uzun uzun düşünmek yerine içgüdülere güvenerek anında karar vermenin çok daha isabetli olacağı ortaya çıktı.

İNGİLTERE'DEKİ College London Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, bilinçaltı tarafından anlık olarak alınan kararların bazen bilinçli bir şekilde, mantık yürüterek ve uzun uzun düşünerek varılan sonuçlara göre çok daha güvenilir olduğu anlaşıldı. Uzmanlara göre, insan ve hayvanların beyninin bilinçaltı bölümünü kullanan bu içgüdüsel özellik, evrim sürecinde gelişti.
KATILANLARA ekranda birbirine benzer 650 sembol gösterildi. Sembollerden sadece biri ekranda kendi etrafında döndü. Sonra deneklere sembolün hangi tarafa döndüğü soruldu. Ekrana bir saniyeden daha kısa bakmalarına izin verilenler, yüzde 95 doğru cevabı verdi. Ancak ekranı bir saniyenin üzerinde inceleyenlerin doğru cevap verme oranı yüzde 70'e düştü.
ARAŞTIRMAYA göre bilinçaltı dönen sembolü sabit duranların arasında farklı olarak algılıyor. Ama bilinç bölümü, biri dönse bile iki sembolün aynı olduğunu görüyor. Beynin bilinç bölümü aktif hale gelince bilinçaltından gelen sinyalleri doğru olsa bile veto ediyor. Sonuçta bilinç devreye girince, ilk bakışta doğru gelen şeyi reddediyor ve yanılgıya yol açıyor.

KAYNAK:
//www.milliyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al