HUZURSUZ MÜKEMMELİYETÇİLER

HUZURSUZ MÜKEMMELİYETÇİLER

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Yaşamları boyunca hayatın her alanında her şeyin en iyisini yapma gayreti içinde olan mükemmeliyetçi kişiler çevresine verdikleri zararın çok daha fazlasını kendilerine verebiliyorlar… Öyle ki kusursuzluk arayışında olan bu kişiler hayatları boyunca her dakikalarını tedirgin ve gergin geçiriyorlar…

 


Mükemmeliyetçi kişilerde yüksek düzeyde rekabet duygusu var. Hep kendilerini başkalarıyla kıyaslar, onlardan daha iyi olmaya çalışırlar. Bu nedenle de devamlı teyakkuz halindedirler…

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden uzman psikolog Zehra Erol Timaş Yayınlarından çıkan "MÜKEMMELİYETÇİ KİŞİLİK" kitabında mükemmeliyetçiliğin verdiği zararlara dikkat çekiyor.

Kitabında Zehra Erol;

GENELDE GERGİNDİRLER

Mükemmeliyetçi kişinin yaşadığı andan zevk alması çok zordur. Sürekli bir adım sonrasını düşünür. Bu nedenle gergindir. Arkadaşlarıyla dışarıya çıksa, eve döndüğünde hangi yemeği yapacağını; eve döndüğünde de ertesi gün yapacağı işleri zihninde döndürür durur. Mükemmeliyetçilerin sıklıkla "Bedenim orada ama ruhum sanki başka yerde" dediklerini duyarız.

MÜKEMMELE ODAKLANIRLAR

Hedef belirlerken kendi özelliklerini dikkate almadan mükemmele odaklanır. Hiç de gerçekçi olmayan hedefine ulaşamayınca da başarısız olduğunu düşünür.

BAŞARISIZLIK ONLARI KORKUTUR

Başarısızlık ihtimalinden çok korkar. Başarısızlık durumlarında morali çok kolay bozulur. Kendisini toparlamakta zorlanır. Bu nedenle onun için bir işi yapmaya karar vermek güçtür. Karar vermekle uğraşmaktan, olayın içinde yer alan değil izleyen kişi haline gelir.

ANKSİYETE SIK GÖRÜLÜR

Stres durumlarından çabuk etkilenir. Kusursuzluğu yakalamak için hiç hata yapmamaya çalışan mükemmeliyetçilerde anksiyete sık görülür. Çünkü içeriden ve dışarıdan gelen stres faktörlerine çok açıktır. Yakın birinin kaybı, maddi sorunlar, boşanma ve ayrılık gibi olaylar kişinin hayatında belirgin değişimlere yol açtığından özellikle bu tür durumlardan çok etkilenir.

UFAK OLUMSUZLUK HAYAL KIRIKLIĞI YARATIR

Cesareti çabuk kırılır. Başladığı işe çok yoğunlaşır ve bunun için çaba harcar. Bunca yoğunlaşmanın sonucunda en ufak bir olumsuzluk büyük bir hayal kırıklığıyla sonuçlanır.

YÜKSEK BEKLENTİ PROBLEME NEDEN OLUR

Beklentileri çok yüksek olduğu için çevresindeki kişilerle problem yaşabilir. Hedefleri gerçekleşmediği yaşadığı hayal kırıklığı ve mutsuzluğu çevresine de yayabilir.

KONTROLCÜDÜRLER

Her şeyi kontrol altında tutmaya çalışır. Evden çıkarken her şeyi tam yaptığından emin olmak, odaları tekrar tekrar gezer, kontrol eder. Camları, tüpü, ışıkları açık bırakıp bırakmadığına bakar, son olarak evi yeniden bir gözden geçirir. Kapıya gelir, unuttuğum bir şey kaldı mı diye bir iki dakika düşünür ve nihayet yola çıkar. Bu davranışı zaman kaybına neden olduğu gibi, kendisiyle ilgili yetersizlik düşüncelerini de pekiştirir.

PROBLEM VARSA HUZUR YOK


Bir sorun olduğunda mükemmeliyetçi kişilere "Şimdi eve git, güzel bir uyku çek" demek çok zordur. Zaten yastığa başını koyduğu andan itibaren kendisini rahatsız eden düşünceler zihnine hücum eder. Problemi çözene kadar huzur bulamaz. Düşüncelerden bitkin düşene kadar yatakta dönüp durur, sonunda yorulunca uykuya dalar.

ERTELEMEYİ SEVERLER

İşleri daha iyi yapmak için sürekli erteler. Bir süre sonra, ertelemekten hiçbir şey yapamadığını görür.

PLAN AKSAYINCA SIKINTI BAŞLAR


Her şeyi planladığı için, planlarında bir aksama olduğunda büyük bir sıkıntı yaşar.

GÜVEN DUYGULARI ÇABUK SARSILIR


Kendisi çok çabuk değersiz hisseder. Kendilik algısı düşük olduğu için silik, işe yaramaz biri olduğunu düşünür. Kendine güvenmesi için başarılı olduğunu hissetmesi gerekir. Bir işte başarılı olduğunda kendine güvenmeye başlar. Ancak güven duygusu çok çabuk ve derinden sarsılmaya hazırdır.

SUÇLULUK DUYGULARI YOĞUNDUR


Kötü olaylarda kendi payına düşenleri abartır. Yoğun suçluluk duygusuna çoğu zaman utanç da katılır.

ÇABUK KARAMSARLIĞA KAPILIRLAR

İdeal olana ulaşamamak, mükemmeliyetçi kişiyi karamsar hale getirir. En ufak bir problem kötümserliğe neden olur.

BAŞARISIZLIK KORKUTUR


Başarısız olma korkusu nedeniyle harekete geçmekte zorlanır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al