Huysuzluğunun nedeni bronşit olabilir

Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen bronşit soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir.

Huysuzluğunun nedeni bronşit olabilir
Paylaş:

Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen bronşit soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir. Çocuklarda daha çok akut bronşit görülür. Bunun sebebi akut bronşite yol açan viral hastalıklardır; boğmaca, grip, kızamık veya Tifo’dur. Akut bronşitin belirtileri burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, boğaz ağrısı, kuru ve ağrılı öksürük, ateş ve nefes darlığıdır. İlerleyen safhalarında balgamlı öksürük de görülen akut bronşit tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşebilir bu da hastalığın ciddiyetini arttırır.

Bu yüzden anne ve babaların belirtileri göz önünde bulundurarak doktora başvurmaları önemlidir. Ayrıntılı hasta hikâyesi ve muayene sonrasında teşhis edilebilecek olan bronşit için istirahat, buhar banyoları, ateş düşürücü, hava kirliliğinden uzak durulması, uygun antibiyotikler ve bol sıvı tüketimi gibi yöntemlerle iyileşme sağlanabilir. Kronik bronşit ise yavaş ilerleyen bir hastalıktır ve yıllar sürebilir. Neden olarak tedavi edilmeyen akut bronşit, sigara dumanı ve hava kirliliği gösterilmektedir. Kuru öksürükler, nefes darlığı, solunum yetmezliği oldukça ileri boyuttadır.

SABAH