Huysuzluğunun nedeni bronşit olabilir

Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen bronşit soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir.

Huysuzluğunun nedeni bronşit olabilir

Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen bronşit soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir. Çocuklarda daha çok akut bronşit görülür. Bunun sebebi akut bronşite yol açan viral hastalıklardır; boğmaca, grip, kızamık veya Tifo’dur. Akut bronşitin belirtileri burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, boğaz ağrısı, kuru ve ağrılı öksürük, ateş ve nefes darlığıdır. İlerleyen safhalarında balgamlı öksürük de görülen akut bronşit tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşebilir bu da hastalığın ciddiyetini arttırır.

Bu yüzden anne ve babaların belirtileri göz önünde bulundurarak doktora başvurmaları önemlidir. Ayrıntılı hasta hikâyesi ve muayene sonrasında teşhis edilebilecek olan bronşit için istirahat, buhar banyoları, ateş düşürücü, hava kirliliğinden uzak durulması, uygun antibiyotikler ve bol sıvı tüketimi gibi yöntemlerle iyileşme sağlanabilir. Kronik bronşit ise yavaş ilerleyen bir hastalıktır ve yıllar sürebilir. Neden olarak tedavi edilmeyen akut bronşit, sigara dumanı ve hava kirliliği gösterilmektedir. Kuru öksürükler, nefes darlığı, solunum yetmezliği oldukça ileri boyuttadır.

SABAH

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al