HÜCRELERE YENİ TEKNİK

HÜCRELERE YENİ TEKNİK

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Biyolojik hücreleri daha iyi incelemeye izin veren yeni bir renklendirme tekniği geliştirildi.

 


Yeni yöntem kanserin gelişimini ya da hücre terapilerinin etkisini anlamaya yardımcı olacak.
Hamburg-Eppendorf Üniversite Kliniği’nden Boris Fehse, yeni tekniği sağlıklı karaciğer hücreleri aşılanan karaciğer hastası farelerde uygulayarak, karaciğer dokusunun ne şekilde geliştiğini ve yeni hücrelerin doku içinde nerelere yerleştiğini takip etmişler.

Hücrelerin renklendirilmesi yeni bir gelişme değil. Bir medüzün yeşil proteininden yararlanan bilim insanları 2008 yılında Kimya Nobel Ödülü’nü almıştı.

Artık mavi veya kırmızı ışıldayan proteinler de var. Bu üç temel rengi farklı yoğunlukta karıştırarak gökkuşağının tüm renklerini elde ederek hücreleri çeşitli renklerle işaretleyebiliyoruz diyor.

Fehse Nature Medicine dergisinde. Söz konusu yöntemde üç temel rengin genleri hücrelere aşılanmakta. Hücreler böylece renkli proteinler üretiyorlar. Proteinlerin ışıldaması ise floresanslı mikroskopla izlenmekte.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al