HÜCRELER ŞEKERLEME YAPIYOR

 HÜCRELER ŞEKERLEME YAPIYOR

A.A

Uykusuz kalındığında sinir hücrelerinin  "şekerleme" yaptığı ortaya çıktı.

 


ABD'nin Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden bilimadamları, alışılandan  daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke  artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Fareleri uykusuz bırakan bilimadamları hayvanların beynindeki sinir  hücrelerini inceledi.

Fareler uyanıkken hücrelerin kısa süre (bir saniyeden az) uykudaki gibi  "kapalı moda" geçtiği belirlendi.

Beynin bazı bölgelerinde hücrelerin "şekerleme" yaptığını belirten  bilimadamları, fareler ne kadar uyanık kalırsa şekerlemelerin o kadar sık  olduğunu gördü.

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmada bu durumun beynin tümünü  etkilemediği belirtilirken, deniz memelileri gibi bazı hayvanların beyninin bir  bölümü uyurken, diğerinin uyanık olduğunu hatırlattı.

"Şekerlemelerin" uykusuz kalındığında konsantrasyonun azalmasına ve  öfkenin artmasına yol açıp açmadığı henüz bilinmese de araştırmaya imza atan  Giulio Tononi ve Vlad Vyazovskiy, bu iki durum arasında doğrudan bağlantı  olabileceğini savunuyor.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin  internet sitesinde de yer alıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al