HÜCRELER BİRBİRİNİ YİYORMUŞ

HÜCRELER BİRBİRİNİ YİYORMUŞ

A.A

Rejimle kilo vermeye çalışanlarda, besin  eksikliğinin beyin hücrelerinin birbirini yemesine yol açtığı, bunun da açlık  hissini daha da artırdığı bildirildi.

 


İngiliz basınında çıkan haberlere göre, New York'taki Yeşiva Üniversitesi  Albert Einstein Tıp Fakültesi araştırmacıları, vücudun diğer bölgelerinde olduğu  gibi beyin hücrelerinin de kıtlığa karşı son enerji kaynağı olarak kendisine  başvurduğunu saptadı.

Araştırmacılar, vücudun bu duruma yağ asitleri üreterek cevap verdiğini  ve bunun da beyindeki açlık sinyallerini ve dolayısıyla yeme isteğini daha da  artırdığını belirtti.

Bulgu, rejim yapan birçok kişinin kilo verememe nedenine de açıklık  getiriyor.

Bilim adamları, bu bulgunun, yeni bilimsel olarak kanıtlanmış kilo verme  yöntemlerinin bulunmasını sağlayabileceğini belirtti.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde, “otofaji” olarak bilinen beyin  hücrelerinin kendi kendini yemesini önlemenin, besin kıtlığına karşı açlık  seviyesinin yükselmesine de engel olduğu belirlendi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al