HÜCRE ÖLÜMÜNE KARŞI TERAPİ

HÜCRE ÖLÜMÜNE KARŞI TERAPİ

HÜCRE ÖLÜMÜNE KARŞI TERAPİİnme sırasında beyinde çok sayıda hücre ölür. Buna karşı bir terapi geliştiren bilim adamları, yeni yöntemin diğer hastalıklarda da işe yarayabileceğini söylüyorlar.

Max-Planck Birliği bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir madde, inme için tipik olan sinir hücresi ölümünü, farelerde kısmen engellediği gibi meydana gelen hasarları bile onarmış. Bilim adamlarının açıklamasına göre DM-CHX olarak adlandırılan yeni madde, inme sırasında sinir hücrelerinin ölümünden sorumlu olan bir enzimi bloke ediyor. Blokaj öte yandan sinir hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlamakta.

Bu şekilde ölen hücreler bile yenilenebilmiş. Aynı maddenin mesela Alzheimer gibi hastalıklarda da etkili olabileceği düşünülmekte. Ancak DM-CHX’in ilaç olarak üretilebilmesi için maddenin kısa ve uzun vadeli etkilerinin daha iyi araştırılması gerekmekte.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al