HORLAMAK, UNUTKANLIĞI DA BERABERİNDE GETİRİYOR

HORLAMAK, UNUTKANLIĞI DA BERABERİNDE GETİRİYOR

HORLAMAK, UNUTKANLIĞI DA BERABERİNDE GETİRİYORRostock Üniversitesi'nde Paul Stoll yönetiminde çalışan bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda horlayan kişilerde unutkanlığın başladığı görülürken, incelenen kişilerde bellek bozukluğu, konsantrasyon zorluğu ve beyin fonksiyonlarında zayıflama gibi olumsuz gelişmeler saptanmış.

Bilim adamları gerçi horlamanın tedavi edilebileceğini söylüyorlar, ama horlama yüzünden zayıflayan entelektüel yetinin ne oranda geri kazanılacağını bilemiyorlar. Konuyla ilgili araştırma yazısı Thorax dergisinde yayımlandı.

Horlama tüm toplumlarda yaygın. Yetişkinlerin %20'si horlarken, %10'unda solunum bozukluğu da söz konusu. Özellikle de 60 yaş üzerindekiler daha fazla horluyorlar ve horlama erkeklerde daha yaygın diyor bilim adamları.

KAYNAK: //www.cumhuriyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al