Hollanda'da çikolata otomatlarına kalori uyarısı

Çocuklar İçin Sağlıklı Kilo Derneği'ne göre, şekerleme ve çikolata üreticileri çocukları sağlıklı seçim yapmaya teşvik etmeli.

Hollanda'da çikolata otomatlarına kalori uyarısı

Hollanda'da yeni yıldan itibaren yürürlüğe girecek uygulamayla okullardaki şekerleme otomatlarını kullananlara aldıkları ürünün kalorisiyle ilgili uyarı yapılmaya başlanacak.

Söz konusu uygulama, gençlerde sağlıksız beslenmeye bağlı obezite sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla çikolata üreticisi Mars tarafından gündeme getirildi ve Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşlarının da desteğini aldı.

Böylece, 2017 yılı başından itibaren ortaokul ve liselerde bulunan şekerleme otomatlarını kullananlara, "Aldığın çikolatada 229 kalori var ve bunu yakmak için 45 dakika bisiklete binmen gerek" gibi uyarılar yapılacak.

Gıda Merkezi, etiketlerinde yer alacak uyarı metni ile yenilen şekerlemelerin ne kadar kalori içerdiğine ilişkin hesaplama üzerinde çalışıyor.

Kendi adıyla sunduğu çikolata markasının yanı sıra portföyünde M&M's, Snickers ve Twix gibi ürünleri de barındıran Mars'ın Sözcüsü Roel Govers, Volkskrant gazetesine yaptığı açıklamada, sattıkları ürünlerin içeriği konusunda öğrencileri bilinçlendirmek istediklerini söyledi.

Govers, ortaokul ve lise çağındaki çocukların doğru seçim yapmasının önemli olduğunu belirterek, bu konuda sorumluluk almak istediklerini vurguladı.

Sözcüye göre Mars firması, bu uygulamanın kendisine zarar vereceğini düşünmüyor ve "çocuklar bir tablet çikolatanın tadına varabilsin ama ölçüyü kaçırmasın" mesajını vermek istiyor.

DERNEKLER UYGULAMAYI OLUMLU BULUYOR

Çocuklar İçin Sağlıklı Kilo Derneği, bu kararı olumlu buluyor. Derneğe göre, şekerleme ve çikolata üreticilerinin çocukları sağlıklı seçim yapmaya teşvik etmesi gerekiyor.

Dernek Başkanı Marjon Bachra, şekerleme otomatlarına daha sağlıklı ürünler yerleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bachra, Mars firmasından yıl sonuna kadar bu kurala uymasını istediklerini söyledi.

Gıda Merkezi adlı kuruluşun talimatı üzerine şekerleme otomatlarına neler konulması gerektiği belirlendi.

Mars firması, özellikle göz hizasındaki bölümlere daha sağlıklı alternatifler yerleştirecek.

Gıda Merkezi Sözcüsü Patricia Schutte'ye göre, uyarıcı etiketlerden önce otomatlara sağlıklı ürünler yerleştirmenin daha önemli olduğuna işaret ediyor.

Mars Sözcüsü de otomatlara çikolatanın yanı sıra daha sağlıklı ürünler de yerleştirmeye başladıklarını savundu.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al