Hollanda'da çikolata otomatlarına kalori uyarısı

Çocuklar İçin Sağlıklı Kilo Derneği'ne göre, şekerleme ve çikolata üreticileri çocukları sağlıklı seçim yapmaya teşvik etmeli.

Hollanda'da çikolata otomatlarına kalori uyarısı

Hollanda'da yeni yıldan itibaren yürürlüğe girecek uygulamayla okullardaki şekerleme otomatlarını kullananlara aldıkları ürünün kalorisiyle ilgili uyarı yapılmaya başlanacak.

Söz konusu uygulama, gençlerde sağlıksız beslenmeye bağlı obezite sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla çikolata üreticisi Mars tarafından gündeme getirildi ve Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşlarının da desteğini aldı.

Böylece, 2017 yılı başından itibaren ortaokul ve liselerde bulunan şekerleme otomatlarını kullananlara, "Aldığın çikolatada 229 kalori var ve bunu yakmak için 45 dakika bisiklete binmen gerek" gibi uyarılar yapılacak.

Gıda Merkezi, etiketlerinde yer alacak uyarı metni ile yenilen şekerlemelerin ne kadar kalori içerdiğine ilişkin hesaplama üzerinde çalışıyor.

Kendi adıyla sunduğu çikolata markasının yanı sıra portföyünde M&M's, Snickers ve Twix gibi ürünleri de barındıran Mars'ın Sözcüsü Roel Govers, Volkskrant gazetesine yaptığı açıklamada, sattıkları ürünlerin içeriği konusunda öğrencileri bilinçlendirmek istediklerini söyledi.

Govers, ortaokul ve lise çağındaki çocukların doğru seçim yapmasının önemli olduğunu belirterek, bu konuda sorumluluk almak istediklerini vurguladı.

Sözcüye göre Mars firması, bu uygulamanın kendisine zarar vereceğini düşünmüyor ve "çocuklar bir tablet çikolatanın tadına varabilsin ama ölçüyü kaçırmasın" mesajını vermek istiyor.

DERNEKLER UYGULAMAYI OLUMLU BULUYOR

Çocuklar İçin Sağlıklı Kilo Derneği, bu kararı olumlu buluyor. Derneğe göre, şekerleme ve çikolata üreticilerinin çocukları sağlıklı seçim yapmaya teşvik etmesi gerekiyor.

Dernek Başkanı Marjon Bachra, şekerleme otomatlarına daha sağlıklı ürünler yerleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bachra, Mars firmasından yıl sonuna kadar bu kurala uymasını istediklerini söyledi.

Gıda Merkezi adlı kuruluşun talimatı üzerine şekerleme otomatlarına neler konulması gerektiği belirlendi.

Mars firması, özellikle göz hizasındaki bölümlere daha sağlıklı alternatifler yerleştirecek.

Gıda Merkezi Sözcüsü Patricia Schutte'ye göre, uyarıcı etiketlerden önce otomatlara sağlıklı ürünler yerleştirmenin daha önemli olduğuna işaret ediyor.

Mars Sözcüsü de otomatlara çikolatanın yanı sıra daha sağlıklı ürünler de yerleştirmeye başladıklarını savundu.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al