HOCASINA ÜZÜLDÜ VE...

HOCASINA ÜZÜLDÜ VE...

A.A

Kemik  kırıklarının tespitinde sürekli x ışınına maruz kalarak beyninde tümör oluşması,  buluşa imza attırdı.

 


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)  Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı profesörlerinden Önder Baran'ın kemik  kırıklarının tespitinde sürekli x ışınına maruz kalarak beyninde tümör oluşması,  asistan öğrencilerinden birinin yeni buluşa imza atmasına neden oldu.

DEÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu,  uzun kemik  kırıklarının tespiti için yapılan ameliyatlarda kırık bölgesini tespit için x  ışınına maruz kalındığını anlattı.

Ekip arkadaşlarından Prof. Dr. Önder Baran'ın bu tür ameliyatları sürekli  yaptığını ve maruz kaldığı x ışınları nedeniyle beyninde tümör oluştuğunu anlatan  Havıtçıoğlu, asistan doktorlardan Savaş Düzel'in hocasının durumuna üzülerek,  ışına maruz kalmadan kırık tespitinin yapılabilmesini sağlayan yeni buluşa imza  attığını kaydetti.
        
AVRUPA PATENT OFİSİNDEN PATENT ALINDI
        
Eski yöntemle kullanılan çivilerde kırık bölgesinin tespitinin daha zor  olduğunu, x ışınlarına maruz kalındığını, bölgenin bazen bulunmasındaki  sıkıntıdan dolayı kemiğin tahribata uğradığını, çeşitli komplikasyonların  oluşabildiğini ifade eden Prof. Dr. Havıtçıoğlu, şöyle konuştu:

“Eski çivilerde kırık bölgeler ışın verilerek tespit ediliyor ve daha  sonra vidalanıyordu. Bundaki en büyük sıkıntı ışınlara maruz kalınmasıydı. Önder  Hocamız da bu ameliyatları sık yapan bir arkadaşımızdı. Hocamızın rahatsızlığında  bu ışınların büyük etkisi var. Yeni genç doktor arkadaşımız hocasının bu  durumundan etkilenerek konuya yoğunlaştı ve bu çiviyi geliştirerek yeni bir  buluşa imza attı.

Yeni sistemde çivinin içerisinden geçen teller herhangi bir ışın vermeden  kırık bölgeyi buluyor. Radyasyon verilmeden daha hızlı şekilde, komplikasyonsuz  operasyonun yapılma imkanı doğuyor. Daha önceki çiviyle bunun malzemesi aynı. İç  dizaynı yaptık, biyomekanik araştırma grubuyla mekanik yüklemelerini yaptık ve  prototipler üzerinde deneyler yaptık.

Kesilmiş insan bacaklarında ön denemeler  yapıldı. Hayvan deneyi çalışmalarıyla birlikte bu geliştirildi. Çok Kanallı,  Kendinden Kılavuzlu İntramedüller Tespit Çivisi için TÜBİTAK'ın desteğiyle Avrupa  Patent Ofisi'nden patent aldık.”
             
 "SAVAŞAN ÖNDER ÇİVİSİ”
        
Prof. Dr. Baran'ın beyin tümörüyle mücadele ettiğini ve ameliyat  edildiğini, kemoterapi, radyoterapi aldığını anlatan Havıtçıoğlu, “Bu yeni  buluşa “Savaşan Önder Çivisi” adını vererek hocamıza ithaf ettik. Hocamıza  hastalığında destek vermek için bu buluş ortaya çıktı. Hocamız benim beynimin  yarısı diyebileceğim kadar değerli bir bilim adamıdır. Kendisinin sağlığına  kavuşmasını diliyoruz. Bir hastalık, bir buluşa neden oldu” dedi.

Dr. Savaş Düzel ise bu tür ameliyatlarda sürekli radyasyona maruz  kalınması ve hocasının da ışınlar sonucunda beyin tümörü rahatsızlığına  yakalanmasının kendisini etkilediğini anlattı.

Radyasyonsuz yeni bir yöntemin olabileceği düşüncesini sürekli taşıdığını  ve bunun üzerine çalışma yaptığını dile getiren Düzel, yeni buluşa imza atarak  bunu hocasına ithaf etmelerinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Önder Baran'ın eşi Mine Baran da “Eşime ekip arkadaşlarının yaptığı  buluşu anlattım ve bunu kendisine ithaf ettiklerini söyledim. Çok mutlu oldu”  dedi.

Öte yandan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün ile DEÜ Tıp Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, buluşa imza atan Havıtçıoğlu ile Dr. Savaş Düzel'e  ve Prof. Dr. Önder Baran'ın eşi Mine Baran'a teşekkür belgesi verdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al