HOBİ DEYİP GEÇMEYİN

HOBİ DEYİP GEÇMEYİN

A.A

Çocuklarda alerjik belirtiler araştırılmalı. Rahatsızlık hobiye bağlanıp bundan hemen vazgeçilmemeli.

 


Çocuk alerjisi uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, okulların kapanmasının ardından binicilik, yüzme ve futbol gibi hobilere yönelecek çocuklarda ortaya çıkabilecek alerjik belirtilerin nedeninin iyi araştırılması, rahatsızlığın hobiye bağlanıp bundan hemen vazgeçilmemesi gerektiğini bildirdi.

Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerjisi Klinik Şefi Bostancı, çocuklarda “hobi hastalıkları” denilen, müzik ve spor gibi alanlardaki uğraşları sırasında ortaya çıkan rahatsızlıkların, özellikle de bu rahatsızlıkların alt grubunda yer alan astımın aileler tarafından çok iyi bilinmediğini anlattı.

Sanayide ya da küçük işletmelerde çırak olarak çalışan çocuklarda da zaman zaman bu tür rahatsızlar görüldüğünü ifade eden Bostancı, bu konuda iyi bir araştırma yapılmadan hemen tanı konulmaması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Bostancı, şunlara dikkati çekti:


“Okulların tatile girmesinin ardından çocuklar için kurslar, yaz okulları düzenleniyor. Yüzme, futbol, binicilik, resim ve müzik gibi hobilerle uğraşan çocuklarda kimi zaman rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Aileler böyle bir durumda rahatsızlığın alerjik olduğunu düşünüp çocuğun sevdiği bir hobiyle ilgilenmesini engelleyebiliyor. Oysa buna hemen 'alerji' deyip geçmemek lazım. Bu duruma farklı mekanizmalar neden olabilir. Akciğerinden yapısından kaynaklanan, astımdaki hastalık mekanizmasından farklı bir mekanizma buna yol açabilir.”

“KEMAN TUTKUSUNDAN VAZGEÇMEK ZORUNDA KALMADI”

Keman derslerine başladıktan sonra öksürük şikayeti ortaya çıkan ve bu nedenle kliniğe başvuran 9 yaşındaki Pınar Turan için ilk başlarda keman yapımında kullanılan reçineyle ilgili alerjik durumdan şüphelenildiğini, ancak yapılan araştırmada böyle bir bulguya rastlanmadığını belirten Bostancı, söz konusu hastayla ilgili elde edilen bulgulardan yola çıkılarak ulaştıkları sonuçlara ilişkin şunları söyledi:

“Reçine alerjisinden şüphelendiğimiz için Pınar üzerinde, bu maddeyle 'provokasyon' dediğimiz işlem uyguladık. Ancak herhangi bir bozukluk çıkmadı.

'Enfeksiyon sonrası bronşal hiperaktivite' dediğimiz bir rahatsızlık bulundu. Herhangi bir enfeksiyon sonrası herhangi bir uyarana karşı kişiler daha duyarlı hale gelebiliyor. Böyle hastalarda üst üste binen durumlar oluyor.

Çocukların gelişimleri için hobi edinmeleri ve bununla ilgilenmeleri çok önemli. O nedenle bir rahatsızlık çıktığında bunu hemen hobisine bağlayıp vazgeçmek doğru bir yaklaşım değildir. Pınar bu sayede keman tutkusundan vazgeçmek zorunda kalmadı. İleri testler buna göre yapılıp tanı konulduktan sonra hasta uygun tedaviye yönlendirilmelidir. Geçici bir duyarlılık olduğu zaman astım ilaçları kullanılıyor, tedavi hastalığın seyrine göre düzenleniyor. Böylece çocuklar da hobilerinden mahrum kalmıyor.”

Bu çocukların, tüm testlerin uygulanabileceği çocuk alerjisi ünitelerinde gözlem altına alınarak takip edilmeleri gerektiğini ifade eden Bostancı, “Rahatsızlıkta tesadüfi bir birliktelik de söz konusu olabilir. Rahatsızlığa yol açan gerçek bir ajansa tedavide buna göre bir yol izlenir” diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al