HIZLI YEMEK YEMEYİN!

HIZLI YEMEK YEMEYİN!

A.A

Yapılan  çalışmada, yemekleri çok sıcak yemenin 3.3,  çok hızlı yemenin 5.4 kat risk yarattığı belirlendi.

 


Mide kanseri ile beslenme ilişkisinin araştırıldığı çalışma, yiyeceklere  fazla tuz eklenmesinin 4.2, gün aşırı tuzlu ayran tüketiminin 1.8, tuzlu  tereyağının 1.5, her gün ve her öğün turşu yenilmesinin 7 kat; sucuğun haftada  1-2 kez tüketilmesinin 3, haftada 1-2 kez hamur tatlısı tüketilmesinin 7.5 kat  risk taşıdığı belirlendi.

Çalışmada, yeşil yapraklı sebzelerin, soğan ve sarımsağın günde bir kez  tüketilmesinin ise mide kanseri riskini azaltığı, helikobakter piloriden  korunulması ve tanı halinde mutlaka tam tedavinin şart olduğu ifade edildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Onkoloji Hastanesi Başhekimi ve Medikal  Onkolog Prof. Dr. Şuayib Yalçın, beslenme şekli  ile mide kanserinin birbiri ile ilişkili olduğunu söyledi.

Mide kanserinde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğunu, bu nedenle  koruyucu hekimliğin önem kazandığını vurgulayan Yalçın, beslenme şekli, yaşam  tarzı değişikliği ve tütün kullanımının sonlandırılması ile riskin önemli ölçüde  azaltılabileceğini ifade etti.

Yalçın, mide kanseri tanısı konmuş yetişkinlerin beslenme ve yaşam  tarzına ilişkin alışkanlıklarının mide kanseri riski üzerine etkilerini  değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmada önemli sonuçlar elde edildiğini  belirtti.

Çalışmada, tüm katılımcılara beslenme alışkanlıklarını ve besin tüketim  sıklığını saptayacak nitelikte bir anket uyguladığını belirten Yalçın'ın verdiği  bilgiye göre, katılımcılar çalışmadan  3.5 ay önce tanı konulan hastaları  kapsıyor.

Çalışmada, tanı almadan önce mide kanserli hastaların yüzde 55.7'sinde  bir ya da daha fazla tanı konmuş mide hastalığının varlığı dikkat çekiyor. En sık  görülen mide hastalıklarının başında yüzde 50.9 gastrit ile yüzde 44.1 ülser  geliyor.

Mide kanserli hastaların yüzde 12.3'ününe, kontrol grubundakilerin ise  yüzde 8.5'inin ailesinde mide kanseri öyküsü bulunuyor.
        
SİGARA VE ALKOL KULLANIMININ ETKİSİ BÜYÜK

Çalışma grubunda sigarayı bırakan ve hala içen kişilerin yüzde 59,4'ünün,  13-23 yıl boyunca günde 13-22 adet sigara içtikleri belirtiliyor. Kontrol  grubundakilerin yüzde 55,7'sinin de 11-23 yıl 8-12 adet sigara içtiği ifade  ediliyor.

Öte yandan, her iki grupta alkol kullanma oranları çok fazla olmamakla  birlikte, mide kanserli hastaların tükettikleri alkol miktarının kontrol  grubundakilerden anlamlı derecede fazla olduğu vurgulanıyor.
        
SOĞAN VE SARIMSAK TÜKETİLMESİ RİSKİ AZALTIYOR
        
Yeşil yapraklı sebzeler, soğan ve sarımsağın günde bir kez tüketilmesi,  mide kanseri riskini azaltıyor.

Mide kanserinden korunmak için, turşu, salamura yiyecekler ve hazır çorba  gibi çok miktarda tuz içeren yiyeceklerden uzak durulması, peynir gibi çok tuzlu  yiyeceklerin tuzsuzlarının tercih edilmesi öneriliyor.

Şeker ve şekerli yiyeceklerin mümkün olduğunca az tüketilmesi, vücut  ağırlığının korunması tavsiye ediliyor.

Diyette tuz ve tuzlu besinlerin tüketiminin azaltılması, sebze ve meyve  tüketiminin arttırılması, sigaranın bırakılması ve helikobakter piloriden  korunulması ve tedavi edilmesi gerekiyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al