Deprem Travma Psikolojisi

Hızlı koşan çabuk ölüyor

Eğer saatlerce koştuğunuz için görevinizi tamamladığınızı düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz.

Hızlı koşan çabuk ölüyor

Eğer saatlerce koştuğunuz için görevinizi tamamladığınızı düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz.

hizlikosÇünkü ABD'de yapılan yeni bir araştırmaya göre haftada 2-3 saat koşanların ömürlerinin kısaldığını ortaya çıkardı. Ancak ilginç bir şekilde hiç koşmayanlarla, çok fazla koşanlarda durum aynı. En uzun ömürlü olanlar ise orta derecede egzersiz yapanlar. Uzmanlara göre bu durumun nedeni ise kardiyovasküler yani kalp hastalıkları değil. Kardiyovasküler Araştırma Ensitüsü'nden uzmanlar, Pensilvanya eyaletinde sürekli koşu yapan 3 bin 800 kişi üzerinde araştırma yaptı. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması ise 46'ydı ve haftada 32 kilometreden daha fazla koştuklarını söylüyordu.

"NEDENİNİ BİLMİYORUZ AMA FAZLA KOŞANLARIN ÖMRÜ KISALIYOR"

Ayrıca deneklerin kolesterol seviyeleri, sigara içip içmedikleri ve tansiyonları da kaydedildi. Bütün bu faktörler neden daha fazla koşanların ömürlerinin kısaldığını açıklamıyordu. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Martin Matsumura, insanlara "koşmayın" demediklerini ancak çok fazla koşmanın iyi bir şey olmadığını söylüyor. Dr. Matsumura, "Hala anlamadığımız şey gerçekten ortalama derece koşanların ömrünün neden fazla koşanlardan daha uzun olduğu." dedi. AFP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al