HIZ YAPMAK SAĞIR EDEBİLİR

HIZ YAPMAK SAĞIR EDEBİLİR

AFP

Uzmanlar, üstü açık arabayla hız yapmanın kulaklara zarar verebileceği uyarısında bulundu.

ABD'de kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanları toplantısında gündeme gelen  araştırma çerçevesinde, üstü açık arabayla saatte 80-112 kilometre hız  yapıldığında, kulakların neredeyse beton kırma makinesinin çıkardığına yakın bir  gürültü düzeyine maruz kaldığı belirtildi.

Kulakların, motor, yol, trafik ve rüzgar sesine uzun süre ya da tekrar  eden şekilde maruz kalmasının kalıcı işitme kaybına neden olabileceği ifade  edildi.

Araştırmacılar, üstü açık araba kullanan sürücülerin, motosiklet  kullananlar gibi kulak tıkacına benzer koruyucular takması gerektiğine dikkati  çekti.

Saatte 80-112 kilometre hızla gidildiğinde gürültünün 88-90 desibele  ulaştığı, bunun da kalıcı işitme bozukluğuna neden olabilen 85 desibel sınırının  üzerinde bulunduğu kaydedildi.

Uzmanlar ayrıca, duyma bozukluğunun yavaş yavaş oluştuğunu, etkilerinin  yıllar sonra anlaşılabileceğini ve o zaman da "çok geç" olabileceğini belirtti.

Söz konusu araştırma Otolarengoloji (Kulak ve larenks hastalıklarını konu  alan tıp dalı) dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al