Hipnoz ve kupa tedavisi için yönetmelik taslağı

Sağlık Bakanlığı 14 alternatif tedavi yöntemi ile ilgili yönetmelik taslağı hazırladı. Yöntemler arasında sülük tedavisi de yer aldı.

Hipnoz ve kupa tedavisi için yönetmelik taslağı
Paylaş:

Sağlık Bakanlığı 14 alternatif tedavi yöntemi ile ilgili yönetmelik taslağı hazırladı. Yöntemler arasında sülük tedavisi de yer aldı.

hipnozSağlık Bakanlığı, aralarında hipnoz, sülük tedavisi, kupa uygulaması, ozon tedavisi gibi tıp uygulamalarının da bulunduğu 14 alternatif tedavi yöntemi ile ilgili yönetmelik taslağını tamamladı. Sağlıkçıların görüş ve önerilerine açılan taslağa göre, uygulamalar, yalnızca ilgili alanda, “uygulama sertifikası” bulunan hekim ve sadece diş hekimliği alanında olmak üzere diş hekimleri tarafından yapılabilecek. Tüm uygulamalarla ilgili olarak hastalara ait dosyalar hazırlanacak. Dosyalar talep halinde bakanlığa da gönderilecek. Uygulamalara bağlı olarak hastalarda görülen istenmeyen etkiler derhal bakanlığa bildirilecek. Uygulama merkezleri, bakanlıkça belirlenen tanıtım faaliyetlerini yürütebilecek.

TASLAKTA YER ALAN TEDAVİ YÖNTEMLERİNİN BAZILARI ŞUNLAR: AKUPUNKTUR: İğne, lazer ışını gibi yöntemlerle vücuttaki özel noktaların uyarılması tedavisi.

APİTERAPİ: Arı ve arı ürünleri kullanılarak yapılan tedavi. FİTOTERAPİ: Geleneksel bitkisel tıbbi ürünler ve bitkisel ilaçlarla yapılan tedavi. Hipnoz: Telkin yoluyla bilinç ve farkındalık, vücut, hisler, duygular, düşünceler, hafıza veya davranışlarında değişiklik elde etmek üzere tasarlanmış tedavi. HİRUDOTERAPİ: Steril sülük kullanılarak yapılan uygulama yöntemi. KAYROPRAKTİK: Cerrahi düzeye gelmemiş, kas, omurga ve iskelet sistemlerinin biyomekanik bozuklukları ve bunun sinir sistemi üzerinde oluşturduğu sorunların teşhis, tedavi ve önlenmesiyle ve bu rahatsızlıkların genel sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi yöntemi. Kupa uygulaması: Kan dolaşımını arttırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan uygulama yöntemi. MİLLİYET