Hiperaktif çocuklar zamanında tedavi edilmezse suç işlemeye eğilimli oluyor

Paylaş:

Hiperaktif çocukların mutlaka psikiyatrist kontrolünde tedavi edilmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, bu tip çocukların tedavi ettirilmediklerinde yüzde 40’ının 16 yaşından itibaren suç işlemeye başladıklarını dile getirdi.

Hiperaktif çocuklar zamanında tedavi edilmezse suç işlemeye eğilimli oluyorYapılan araştırmalarda, hiperaktif çocukların yüzde 50’sinin genetik yapıdan, yüzde 50’sinin ise yaşam süreci içerisinde hiperaktif olduklarının belirlendiğini söyleyen Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Zoroğlu, şöyle konuştu: “Genetik yapısı nedeniyle hiperaktif olan çocukların tedavisinin ömür boyu sürebiliyor. Sonradan hiperaktif rahatsızlık gösteren çocukları erken teşhis edebilirsek 5-10 yıl içinde tedavi edebiliyoruz. Hiperaktif çocukların tedavi edilmedikleri takdirde, 16 yaşından sonra, yüzde 40’nın suç işlemeye başladığının tespit edildiğini dile getiren Zoroğlu, “Aile normal olmayan bir davranış biçimi görmeye ve yaşamaya başladığında zaman geçirmeden bir an önce hekime başvurmalı.” dedi.

Ailenin, çocukta hırçın bir davranış görünce ‘Bu çocuk hiperaktif’, diyerek kendilerine geldiğini dile getiren Zoroğlu, “Her yaramazlık yapan çocuk hiperaktif değildir. Öğretmen ve aileler diyalog içinde olurlarsa, erken teşhis ve tedavi de mümkün olabilir.’’ diye konuştu.

Ahmet Özdemir, Gaziantep, Cihan

KAYNAK: //www.zaman.com.tr/