Hiçbir cinsel sorun çözümsüz değildir

Hiçbir cinsel sorun çözümsüz değildir

Hiçbir cinsel sorun çözümsüz değildir— Ben 5 yıldır evliyim. Bu süre içerisinde hiç orgazm olmadım. Sorum Orgazm nedir, neden önemlidir?

— Kadında ve erkekte cinsel ilişki 4 aşamadan oluşur. Her aşamada cinsel organlarda ve diğer bazı organlarda birtakım değişiklikler yaşanır. Mesela cinsel organlara kan hücum eder, erkekte penis, kadında klitoris ve memeler büyür, terleme artar, kadınların karınlarında kırmızı beneklenmeler oluşur, kalp atışları ve solunum hızlanır. Bu 4 aşamayı şöyle sıralayabiliriz:

  1- Uyarılma aşaması: Cinsel isteğin uyandığı dönem. Birkaç dakika ile birkaç saat sürer.

  2- Plato safhası: Uyarılmanın devam ettiği, cinsel zevkin doruğa yaklaştığı dönem.

  3- Orgazm safhası: Zevkin doruğa vardığı dönem. 3-15 saniye sürer. Vajinanın alt kısmı irade dışı kasılır. Rahmin alt tarafında kuvvetli ve sürekli kasılmalar olur. Makat da kasılır. Orgazm sırasındaki kasılmalar her biri 1 saniyeye yakın aralıklarla gerçekleşir (0.8 saniye). Yüz kasları, el ve ayak bileğindeki kasla ve diğer büyük kaslar da kasılır. Büyük tansiyon 2 cm, küçük tansiyon 4 cm yükselir. Nabız 180’e kadar çıkar. Şuur hafiften bulanır.

  4- Çözülme safhası: Cinsel organlardan kan çekilir, beden istirahate girer, bir rahatlama ve iyilik hali ortaya çıkar. 10-15 dakika (orgazm gerçekleşmediyse yarım-1 gün) sürer.

Görüldüğü gibi orgazm, cinsel zevkin doruğa çıktığı dönemdir ve hemen ardından bedende rahatlama-iyilik hali gelişir. Orgazm olmadığında cinsel zevk doruğa varmamakta, ayrıca cinsel organlardan kanın çekilip rahatlama-iyilik halinin gelişmesi ertesi günün akşamını bulabilmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al