HEZEYAN VE YANSIMALARI

 HEZEYAN VE YANSIMALARI

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Kendimi tanrı gibi hissediyorum, bende Atatürk'ün ruhu var, ben mehdiyim, peşimde İsrail istihbarat birimleri var gibi duyguları yaşayan kişilerin ruh hali İyi Bak Kendinede masaya yatırılıyor. Psikiyatrik sanrısal bozukluk olarak tanımlanan hastalıktaki bu kişilerde hezeyanlar birincil olarak büyüklük, erotik, kıskançlık, somatik ve karışık içerikli olabiliyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "HEZEYANLI BOZUKLUKLAR" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Doktor Oğuz Tan ile uzman psikolog Zehra Erol hastalığa ilişkin herşeyi mercek altına alıyor.

- Hezeyan nedir?
- Çeşitleri nelerdir?
- Neden hezeyan görülür?
- En çok hangi tiplerde görülür?
- Yaşa göre değişir mi?
- Yatkın kişilik söz konusu mu?
- Hezeyan ile halisünasyon arasındaki fark nedir?
- "Psikotik özellikli mani" ne demektir?
- Mantıklı tartışmayla düzeltilebilir mi? İkna etkili midir?
- "Bende Atatürk'ün ruhu var,"  diyen kişiye nasıl bakılmalıdır?
- "İsrail gizli servisi peşimde, beni öldürecekler," gibi düşünceler hezeyan mıdır?
- "Ben mehdiyim, dünyayı kurtarmaya geldim," diyenler kendilerini nasıl güçlü görüyorlar?
- Şüphecilikleri var mıdır bu kişilerin? "Evde yemeğime zehir katılıyor," gibi düşünceler
   taşırlar mı?
- Sağlık hezeyanları nelerdir?
- Bu kişilerin kendini tanrı, peygamber, mucit, kaşif, filozof, sanatçı vs. gibi görür mü?

... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendiriyor. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al