Herkes Sevgililer Günü'nü farklı yaşar!

Sevgililer gününün yaklaştığı bu günlerde siz de sevgililer gününü nasıl geçireceğinizi kara kara mı düşünüyorsunuz?

Herkes Sevgililer Günü'nü farklı yaşar!

Sevgililer gününün yaklaştığı bu günlerde siz de sevgililer gününü nasıl geçireceğinizi kara kara mı düşünüyorsunuz?

sevgililer_gunuUzmanlar her karakterin sevgililer günü gibi özel bir günü farklı karşıladıklarını belirtiyor. Sevgilisi olmayanlar bu günü değersizleştiriyor, karamsarlar günün anlamı yok sayıyor, çekingenler kaçınıyor, hayalperestler ise bugünde yine imkânsızı istiyor. Sevgililer günü çılgınlığı yaklaşıyor. Sevgiliniz yok mu, bugünde ne yapacaksınız? Nasıl atlatacaksınız bu “özel” günü? Karamsar mısınız, iyimser misiniz, pimpirikli misiniz, hayalperest misiniz, gerçekçi misiniz? Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Orhan Doğan, her özellikteki insanın 14 Şubat’ı nasıl rahat atlatacağının ipuçlarını veriyor. Prof. Dr. Orhan Doğan Değersizleştirme (Sevgilisi Olmayan Herkes İçin Geçerlidir): İnsanların istemediği şeylerden kurtulmanın en iyi yolu, onun değersiz olduğunu düşünmek ve kabul etmektir. Diğer maddelerde de göreceğiniz gibi, değersizleştirmenin birçok yolu vardır. Anlamını Yok Sayma (Karamsarlar İçin): Sevgililerin birbirlerini neden kutladıkları anlaşılamayan anlamsız bir gündür. Yapmacık sevgi gösterisinde bulunmak isteyenlerin günüdür. Sevgiye Saygı Duyma (Gerçek Sevgiye İnananlar İçin): Sevginin günü olmaz, her gün sevgi ve sevgililer günüdür. Farklı Açıdan Bakma (Entellektüeller İçin): Böyle bir gün kültürün yozlaşmasıdır, oturup kitap okurum daha iyi. Kaçınma (Çekingenler İçin): Şimdi herkes dışarıdadır, her yer kalabalıktır; en iyisi evimde oturmak. Farklı Etkinlikte Bulunma (Sporcu Ruhlular İçin): Halı saha maçı yapmak için çok uygun bir gün. Ekonomik Açıdan Görmek (Solcular İçin): Kapitalizmin tüketimi artırmak için uydurduğu bir gündür. Mantıksal Gerekçeler Bulma (Titizler Ve Üşengeçler İçin): Şimdi sevgili bulacaksın, hediye arayacaksın, nelerden hoşlanır, sürpriz yapacaksın, hediyeyi beğenmeyecek, belki de bu yüzden tartışacağız; kim uğraşacak bunlarla? Farklı Anlam Yükleme (Genç Kızlar İçin): Sevgilim olsa da, o gün babam dünyada dışarıya çıkmama izin vermez. Zaten bir genç kız o gün dışarıya çıkmamalı. Gerçekçi Olmak, İmkansızı İstemek (Hayalperestler, Gerçekçiler ve Özseverler İçin): Öyle bir sevgili istiyorum ki, hem çok güzel, hem çok anlayışlı, hem çok kültürlü, hem çok zengin, hem çok okuyan, hem de beni çok seven biri olsun. Böyle biri dünyada var mı? Bunlardan birinin kişiye uygun olabileceğini ifade eden Doğan, uygun değilse kişileri gerçekçi olmaya davet ediyor. Diğer seçeneklerin bulunabileceğini, kişinin kendi yolunu kendisinin çizebileceğini hatırlatıyor. Şaban Özdemir(NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al