Deprem Travma Psikolojisi

Herkes aynı rüyayı görüyor: Uçmak, sevişmek!

Erkekler kadınlara göre daha çok sevişiyor. En çok kadınlar yüzüyor. Gençler örümcekten korkuyor; yaşlılar para buluyor. Herkes aynı rüyayı görüyor.

Herkes aynı rüyayı görüyor: Uçmak, sevişmek!

Erkekler kadınlara göre daha çok sevişiyor. En çok kadınlar yüzüyor. Gençler örümcekten korkuyor; yaşlılar para buluyor. Herkes aynı rüyayı görüyor.

En çok uçmayı seviyoruz. Saldırıya uğramak, birine saldırmaktan daha popüler… Nerede mi? Almanya’da yapılan araştırma, rüyalar âleminin kapısını açtı. ruyalarBen az önce ne gördüm? Neredeydim? Ne yapıyordum?.. Çoğu kez güne bu sorularla başlıyorsunuz. Yataktan kalkarken zihniniz bazen hiç uyumamış, her şeyi birebir yaşamış kadar berrak, bazen de yaşadığınızı sandıklarınız, araya bir başka düşünce kırıntısının karışması yüzünden 1-2 saniye içinde uçup gidiveriyor. Belki bir ormanın kuytusunda, belki bir deniz kenarındaydınız. Uçuyordunuz belki; birini öldürüyordunuz; biri sizi öldürüyordu; hiç yan gözle bakmadığınız biriyle sevişiyordunuz... Çok önce hayatınızdan çıkmış ya da yaşamını yitirmiş bir sevdiğiniz yanıbaşınızdaydı; gözyaşları içinde uyandınız bu yüzden belki... Sınava geciktiniz, bir uçurumdan düştünüz, tepeye tırmandınız, çocukluğunuza döndünüz, mükellef bir sofrada oturup tabak tabak dolmaları afiyetle götürdünüz. Asla emin olamazsınız. Rüyaların kumaşı bunca yıllık bilimsel araştırmaya karşı bilinmezliğini koruyor. Bir düşünün, neden uyuduğumuz sorusunun cevabı bile henüz yok. Neden rüya gördüğümüz; ya da neden ‘o rüyayı’ gördüğümüz sorusuna kapsamlı bir cevap vermekse bilim açısından bir başka ‘rüya.’

TÜM İNSANLIK AYNI RÜYAYI GÖRÜYOR

Yine de son araştırmalar sayesinde, nihayet istatistiki desteğimiz var. Artık şu kadarını söylemek mümkün. Bazı rüyalar tüm insanlık için diğerlerinden daha sık tekrarlanıyor. Yani tüm insanlık aynı rüyaları görüyor. Dün gece siz yüksek ihtimalle evler, yollar üzerinden uçtunuz. Birilerinden kaçtınız; bir şeyi tekrar tekrar yapmaya çalıştınız, tanıdığınız veya tanımadığınız biriyle seviştiniz, saldırıya uğradınız veya bir hayvanın bedenine girdiniz... Almanya’da yapılan ve sonuçları akademik ‘Dreaming’ dergisinde yayımlanan bir araştırma, insanlığın en çok gördüğü rüyaları toplayıp kategorize etti. Artık hiç değilse, 56 kalemden oluşan bir listemiz var.

KADINLAR RÜYALARINDA HEP BOĞULUYOR

Peki nasıl yaptılar? Jonas Mathes, Michael Schredl ve Anja S. Göritz isimli akademisyenler (Mannheim, Heidelberg ve Freiburg üniversitelerinden) yaşları 14-86 arasında değişen, kadın-erkek 3 bin kişi üzerinde yürüttükleri araştırma sayesinde rüyaların bilimine giden kapıyı açtı. Denekler, görüp hatırladıkları son rüyayı, bir internet sitesine girip, detaylarını da vererek kaydetti (Bu nispeten yeni bir yöntem; daha önceki araştırmalar, deneklerden uzun zamana yayılan bir rüya günlüğü tutmalarını istiyordu). Sonuç: Toplanan rüyaların 56 tema etrafında toplandığı görüldü. Dahası, bu araştırma Almanya’da yürütülmüş olmasına rağmen, temalar Alman temaları değil. Bulgular, konu hakkında daha önce ABD, Çin ve Japonya’da yapılan araştırmaların sonuçlarına da uyuyor. Yani, bir iki sapma ihtimalini de göz önüne alarak, insanlığın ortak rüyaları saptanmış. Kadınların, erkeklerin, yaşlı ve gençlerin uyku âleminde hangi noktalarda ayrıldıkları da bulunmuş. Örneğin rüyada seviştiğini görmek, erkeklerde daha fazla. Düşlerinde ateş görenler çoğunlukla erkek. Bir aracın kontrolünü kaybettiğini görenler de... Kadınların rüyaları selle, tufanla dolu; ayrıca rüyalarında daha çok yüzüyorlar. Yaşayan kişileri ölmüş; ölüleriyse yaşıyor gören de daha çok kadınlar. Kendilerini çıplak ya da uygunsuz giyinmiş görmekteyse kadın ve erkekler eşit. Gençler böcek ve örümceği çok görüyor; kendilerini aynada görenler de yine gençler. Rüyalarında yeni şeyler deneyen ve bir şekilde para bulduğunu görenlerse yaşlılar.

'ÇOCUK OLMAK' RÜYASI HİÇ DEĞİŞMİYOR

Araştırmanın sahibi akademisyenler, kesin yorumlar yapmaktan kaçınsa da, cinsiyete ve yaşa göre değişen rüyaların daha önceki sosyo-psikolojik araştırmalarla tutarlık gösterdiğini ifade ediyor. Mesela, kadınlar ‘ilişki’ rüyalarını daha çok görüyor; çünkü daha sosyaller ve yakınlarıyla bağları üzerinde daha çok düşünüyorlar. Sel rüyalarının, gerçek hayatta bunalmakla ve depresyona daha yakın olmakla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Kadınların daha çok yüzmesiyse, kendilerini keşfetmeye erkeklere oranla daha meraklı olmalarıyla ilişkilendiriliyor. Bazı şeyler zamanla değişiyor. Araştırmacılar, medyanın etkisiyle UFO ve uzaylı rüyalarının (listede 48’inci ve 49’uncu sırada) çoğaldığını anlatıyor. Kimi şeylerse hiç değişmiyor: 30’uncu sırada yeniden çocuk olmak var. Hiçbir şey anlamadığımız rüyalar âleminde, hayattan bihaber olduğumuz günlere dönmek belki de en iyisi.

EN ÇOK HANGİ RÜYALARI GÖRÜYORUZ?

1. Uçmak 2. Bir şeyi sürekli tekrarlamak, yapmaya çalışmak 3. Birilerinden veya bir şeylerden kaçmak 4. Sevişmek 5. Okula gitmek, öğrenmek, çalışmak 6. Bir yerlere veya bir şeylere gecikmek 7. Ölü birini yaşıyor görmek 8. Yaşayan birinin ölmüş olduğunu görmek 9. Saldırıya uğramak, dayak yemek 10. Yüzmek 11. Düşmek 12. Vahşi hayvanlar 13. Seller, tufanlar görmek 14. Güzel yemekler yemek 15. Bir yerde kilitli kalmak 16. Bağlanmış olmak, hareketsiz kalmak, nefes alamamak 17. Öldürülmek 18. Bir varlığı hissetmek 19. Kötü bir güçle, şer bir varlıkla karşılaşmak 20. Para bulmak 21. Bir aracın kontrolünü kaybetmek 22. Ateş görmek 23. Düşmek üzere olmak 24. Uygunsuz giyinmiş olmak 25. Böcek, örümcek görmek 26. Boğulmak, nefessiz kalmak 27. Birini öldürmek 28. Tuvalet bulamamak, tuvaleti kullanırken utanmak 29. Bir sınavda başarısız olmak 30. Yeniden çocuk olmak HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al