HER YÖNÜYLE KARABASAN

 HER YÖNÜYLE KARABASAN

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Genellikle uykunun NREM dönemlerinde çığlık ve dehşet içerisinde uykudan uyanma ile kendini gösteren KARABASAN, şiddetli korkutucu, panikletici bir durum. Çocuklarda erişkinlere oranla daha sık görülen bu durumda kişinin kafası karışıyor, rüyayı kısa bir süre gerçekle karıştırıp ve nerede olduğunu bilemeyebiliyorlar. KARABASAN'a dair her şey bu akşam "İYİ BAK KENDİNE" de.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, " KARABASAN " enine boyuna masaya yatırılıyor.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinden Nöroloji uzmanı Doktor Önder Kuzu ve NP Etiler Polikliniği'nden Doktor Hakan Erkaya, Karabasanı mercek altına alıyor.

- Karabasan nedir?
- Tıpta nasıl ifade ediliyor?
- Uyu sorunları içindeki yeri nedir?
- Sebebi biliniyor mu?
- Hangi psikiyatrik sebepler neden olur?
- Karabasan hakkındaki yanlış bilgiler nelerdir?
- Kimlerde görülür?
- Yaş aralığı nedir?
- Hangi hastalıklara eşlik eder?
- Kültürel etki söz konusu mudur? Masallar... vs
- Korku ile bağlantısı var mıdır?
- Kabuslarla farkı nedir?
- Uykunun hangi evresinde görülür?
- Bu sırada ne gibi fizyolojik durum oluyor?
- Ne gibi riskler taşıyorlar?
- Kalbe etkisi nasıl olmaktadır?
- Horlayanlarda görülür mü?
- Sabah dinlenmeden mi kalkarlar?
- Gün içinde yorgunluk hali yaşarlar mı, uyuklama olur mu?
- Bu kimselerde kişilik değişikliklerine rastlanır mı?
- Neden depresyona girerler?
- Konsantrasyon eksikliğine sebep olur mu?
- Felç yapar mı?
- Yaygın bir rahatsızlık mı?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al