HER YÖNÜYLE KARABASAN

 HER YÖNÜYLE KARABASAN

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Genellikle uykunun NREM dönemlerinde çığlık ve dehşet içerisinde uykudan uyanma ile kendini gösteren KARABASAN, şiddetli korkutucu, panikletici bir durum. Çocuklarda erişkinlere oranla daha sık görülen bu durumda kişinin kafası karışıyor, rüyayı kısa bir süre gerçekle karıştırıp ve nerede olduğunu bilemeyebiliyorlar. KARABASAN'a dair her şey bu akşam "İYİ BAK KENDİNE" de.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, " KARABASAN " enine boyuna masaya yatırılıyor.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinden Nöroloji uzmanı Doktor Önder Kuzu ve NP Etiler Polikliniği'nden Doktor Hakan Erkaya, Karabasanı mercek altına alıyor.

- Karabasan nedir?
- Tıpta nasıl ifade ediliyor?
- Uyu sorunları içindeki yeri nedir?
- Sebebi biliniyor mu?
- Hangi psikiyatrik sebepler neden olur?
- Karabasan hakkındaki yanlış bilgiler nelerdir?
- Kimlerde görülür?
- Yaş aralığı nedir?
- Hangi hastalıklara eşlik eder?
- Kültürel etki söz konusu mudur? Masallar... vs
- Korku ile bağlantısı var mıdır?
- Kabuslarla farkı nedir?
- Uykunun hangi evresinde görülür?
- Bu sırada ne gibi fizyolojik durum oluyor?
- Ne gibi riskler taşıyorlar?
- Kalbe etkisi nasıl olmaktadır?
- Horlayanlarda görülür mü?
- Sabah dinlenmeden mi kalkarlar?
- Gün içinde yorgunluk hali yaşarlar mı, uyuklama olur mu?
- Bu kimselerde kişilik değişikliklerine rastlanır mı?
- Neden depresyona girerler?
- Konsantrasyon eksikliğine sebep olur mu?
- Felç yapar mı?
- Yaygın bir rahatsızlık mı?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al