Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor!

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü, organ bağışına dikkat çekmek, bu konudan öğrencilerde farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme programı düzenledi.

 Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor!

Etkinliğe konuşmacı olarak Medicalpark Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Zühal Işıklı konuşmacı olarak katıldı. Işıklı organ bekleyen 25 bin kişi olduğunu, binlerce kişinin de organ yetmezliğinden dolayı yaşamını yitirdiğini söyledi.

 Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor!Üsküdar Üniversitesi, 03-09 Kasım Organ ve Doku Bağış haftası kapsamında organ bağışının önemine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak adına önemli bir etkinlik gerçekleştirdi.Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile öğrenciler, “Organ Bağışı Bilgilendirme Etkinliği” düzenledi.

Etkinliğe konuşmacı olarak Medicalpark Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Zühal Işıklı katıldı. Türkiye’de organ bağışı bekleme listesindeki sayının 25 bin 580 kişi olduğuna dikkat çeken Işıklı, çok sayıda kişinin organ yetmezliğinden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Işıklı, organ bağışı yapmanın başka canlara can olabileceğinin önemine vurgu yaptı.

 Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor! 2

Organ bağışının İl Sağlık Müdürlüğüne, Resmi ve Özel Hastanelere, Emniyet Müdürlüklerine, Organ Nakli Yapan Merkezlere ve Organ Nakli ile İlgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlara yapılabileceğini belirten Işıklı organ bağışı yeni bir hayata merhaba diyebilmektir diyerek konuşmasını bitirdi.

Etkinlikte, Üsküdar Üniversitesi öğrencisi Nurbanu Aslan böbrek yetmezliği rahatsızlığı dolayısıyla yaşadığı zorlukları anlattı. Böbrek yetmezliği nedeniyle bağış için başvuruda bulunmasına rağmen çok uçun bir süre sonuç alamadığını ifade eden Aslan, anneannesinin dokusunun uyması ile kendisinden böbrek naklinin gerçekleştirildiğini söyledi.

 Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor! 3Programın sonunda Armoni Müzik Kulübü öğrencileri sahne aldı. Öğrenciler seslendirdikleri şarkılarla dinleyenlere güzel anlar yaşattı.

 Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor! 4

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al