HER YIL 5 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

HER YIL 5 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

A.A

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sigaradan her yıl en az 5 milyon kişinin öldüğünü açıkladı ve tüm insanları uyardı.

DSÖ,  sigarayla mücadelede daha güçlü önlemler alınmazsa bu rakamın artabileceği uyarısında bulundu.

DSÖ'nün tütün kullanımı ve kontrolüyle ilgili yeni raporunda, dünya nüfusunun yüzde 95'ine yakınının sigara yasağıyla ilgili yasalarla korunmadığı da vurgulandı.

DSÖ, pasif içiciliğin her yıl 600 bin civarında kişinin ölümüne yol açtığını da kaydetti.

Raporda, ülkelerin sigaraya karşı oluşturduğu çeşitli stratejiler; insanları sigaradan korumak, tütün ürünleri reklamlarına yasaklar koymak ve tütün ürünlerinin vergilerini artırmak olarak sıralandı.

BM raporunda, bu önlemlerin DSÖ'nün 6 stratejiden oluşan paketinde yer aldığı, ancak bu önlemlerin sadece herhangi bir tanesinin dünya nüfusunun yüzde 10'dan azını kapsadığı ifade edildi.

DSÖ'nün Tütünsüz Girişim programının direktörü Douglas Bettcher da "insanların, sigaranın sağlığa zararlı olduğu uyarısından daha fazlasına gereksinim duyduğunu" söyleyerek, insanların, hükümetlerinin, bu konudaki DSÖ Çerçeve Sözleşmesini uygulamaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi, 2003 yılında 170 kadar ülke tarafından onaylanmıştı. Sözleşme, teorik olarak ülkelere, tütün ürünleri kullanımını azaltmak için önlemler alması yükümlülüğü getiriyor, ancak sözleşmede bunu yapmayan ülkelere yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin açıklık bulunmuyor.

Tütün kullanımı, engellenebilir ölüm nedenlerinin başında geliyor. DSÖ'ye göre, ülkeler esaslı önlemler almazsa, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 2030 yılına kadar her yıl sigaradan ölenlerin sayısı 8 milyona kadar çıkacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al