Her yıl 15 bin çocuk terk ediliyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bir zamanlar Komünist sistemle yönetilmiş ülkelerde, her yıl 15 bin çocuğun terk edildiğini açıkladı.

Her yıl 15 bin çocuk terk ediliyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bir zamanlar Komünist sistemle yönetilmiş ülkelerde, her yıl 15 bin çocuğun terk edildiğini açıkladı.

UNICEF Bulgaristan Genel Direktörü Marie-Pierre Poirier, Avrupa'da ve Asya'da Komünist sistemle yönetilen 21 ülkede, her yıl 15 bin çocuğun ailesi tarafından yetiştirme yurtlarına bırakıldığını bildirdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Avrupa ve Doğu Asya'da, 18 yaş altı 1,3 milyon gencin ailesinden ayrı yaşadığını belirten Poirier, bu rakamın dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu ifade etti. Poierer, çocuk yetiştirmeyi devlet sorumluluğu olarak düşünen anlayışın Komünist yönetim şeklinin mirası olduğunu ifade etti. Rusya'da yaklaşık 16 bin çocuğun yetiştirme yurtlarında büyüdüğünü dile getiren Poierer, Bulgaristan'da da aynı yaş grubundan 100 bin çocuktan 654'ünün yurtlara bırakıldığını belirtti. UNICEF Bulgaristan Direktörü, söz konusu ülkelerde başlatılan bir takım kampanyalar sayesinde bir azalma olsa da, Bosna Hersek, Tacikistan ve Makedonya'da endişe verici bir artış olduğuna vurgu yaptı. Öte yandan yurtlara bırakılan çocukların sadece yüzde 2 ila 5'inin ailesinin olmadığı kaydedildi. Aileler genelde çocuklarını, geçim sıkıntısı ve fiziksel engelleri sebebiyle, kendilerine bakamayacaklarını düşünerek yurtlara bırakıyor. Hırvatistan, Romanya ve Sırbistan'da, 3 yaş altı çocukların yetiştirme yurtlarına bırakılması yasak. İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve UNICEF, 2011'de 3 yaş altı çocukların yetiştirme yurtlarına bırakılmamasının önüne geçmek için bir kampanya başlatmıştı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al