HER YAŞIN AYRI BİR SPORU VAR

HER YAŞIN AYRI BİR SPORU VAR
Paylaş:

HER YAŞIN AYRI BİR SPORU VARTelevizyon ve bilgisayar başında geçirilen uzun zaman en çok çocukları etkiliyor. Spor ve sosyal aktivitelerden mahrum kalan çocukları spora yönlendirmek büyük önem taşıyor.

Gençleri tehdit eden sosyalleşme sorununa karşı sporu tavsiye eden uzmanlar, ailelerin, çocuklarını yaşına uygun faaliyetlere teşvik etmesi gerektiğini belirtiyor. Çocukların hareketsiz bir hayat tarzı benimsediğine dikkat çeken Amerika'daki ünlü sağlık merkezi Mayo Clinic, bunun önüne geçmek için ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Çocukların ilgisini çeken spor ve aktivitelerin tercih edilmesini isteyen uzmanlar, herkesin yetenekleri doğrultusunda spora yönlendirilmesini önerdi.

Çocuğun yaşına uygun aktiviteler:

2-5 yaş arası: Okulöncesi çocuklar için birçok temel hareket uygulanabilir, fakat organize spor etkinlikleri için çok erken. Bu yaştaki çocuklar için koşma, tırmanma, düşme, tekmeleme, dans, küçük bir topu yakalama, bisiklete binme, aile denetimindeki su oyunları gibi plansız serbest oyunlar en iyisi.

6-7 yaş arası: Büyüyen çocukların koordinasyonları ve dikkat süreleri de gelişir. Emirleri yerine getirmede ve takım çalışmasının önemini anlamada daha iyi olurlar. Bu durumda önerilen bazı etkinlikler şunlar: Basketbol, futbol, jimnastik, yüzme, tenis, golf, atletizm ve Uzakdoğu sporları.

8 yaş ve üstü: Bu yaştaki çocuklar temas sporları dahil hemen hemen bütün sporları yapabilir. Dikkatlice denetlenmiş güç sporları da bu yaşta yapılabilir.


Ailelere düşen görevler

Evladınızın yeteneklerini kabullenin.

İstemediği hiçbir aktiviteye zorlamayın.

Arkadaşlarıyla ip atlama, basketbol oynama gibi etkinliklere katılmasını sağlayarak aktif zaman geçirmesini temin edin.

Kazandığı veya kaybettiği anda koşulsuz sevdiğinizi hissettirin.

Hedefin kazanmak değil, fiziksel kapasite ve yetenekleri geliştirmek olduğunu unutmayın.

Hedeflerinizi belirleyin ve çocuğunuza pozitif model olun.

Unutmayın çocuklar duyduklarından çok gördüklerini öğrenir.

Çocuğunuz sporla ilgilenmiyorsa başka fiziksel aktiviteler bulun.

Ailece bisiklete binin, doğa gezilerine çıkın.

KAYNAK: www.zaman.com.tr