HER SAAT BAŞI AYAĞA KALKIN!

HER SAAT BAŞI AYAĞA KALKIN!

Hürriyet

Bilgisayar kullanımının artması, işe bağlı kas iskelet sistemi hastalıklarında belirgin artışa yol açtı.

 


Öyle ki AB ülkelerinde meslek hastalıklarının yüzde 35'inin kas iskelet sistemi ağrılarına bağlı olduğu tespit edilmiş. Bilgisayar kullananların yarısından fazlası da kas iskelet hastalığıyla ilgili yakınmaları olduğundan dert yanıyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Selda Bağış, kas iskelet sistemi rahatsızlarının kişinin yaptığı işe paralel olarak değişmekle birlikte, genellikle boyun ve bel ağrısı olarak görüldüğüne dikkat çekerek, "Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışanlarda boyun ile kol problemleri biraz daha ön planda oluyor.

Bu kişilerde öncelikle duruş bozukluğuna bağlı kas ağrıları, kas spazmları gözlenirken, önlem alınmadığı takdirde boyun fıtığı, bel fıtığı, el bilek, omuz ve dirsekte tendon yaralanmaları gelişebiliyor." uyarısında bulunuyor. Ofis çalışanları, bilgisayar kullanıcıları, telefon operatörleri, sekreterler, öğretmenler, diş hekimleri ve yük taşıyıcıları özellikle risk altında olan grupları oluşturuyor.

UZUN SÜRE SABİT POZİSYONDA OTURMAK RİSKLİ!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Selda Bağış, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının temelde uzun süre sabit bir pozisyonda ve uygunsuz posturda çalışmak ya da sürekli tekrarlayan hareketleri yapmaktan kaynaklandığını belirterek, "Çalışma alanının ergonomik düzenlenmemiş olması en önemli faktörleri oluşturuyor.

Ayrıca iş yoğunluğunun fazla olması, iş stresi ve işteki tatminsizlik de kas iskelet sistemi hastalıklarının görülmesinde diğer etkenleri oluşturuyor" diyor.

BEL VE BOYUN SAĞLIĞINIZ İÇİN…

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Selda Bağış, bel ve boyun sağlığınız için işyerinde ne tür egzersizler yapmanız ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlattı:

8 ÇALIŞMA KURALI

" Uzun süre aynı pozisyonda ve hareketsiz kalmayın. 1-1,5 saat arayla pozisyonunuzu değiştirin.

" Bilgisayar tam karşınızda olmalı. Ayrıca göz seviyeniz bilgisayar ekranının üst-orta seviyesine gelmeli.

" Koltuğunuzun ayarlanabilir ve kol destekli olmalı. Otururken dik pozisyonda durun. Gerekiyorsa sırt desteği kullanın.

" Telefonu sık hareket ettirmediğiniz elinizin yönüne koyun.

" Metine bakarak yazı yazıyorsanız, bilgisayara takılabilen metin tutaçları kullanın.

" Klavye ve mouse aynı hizada bulunsun. Mouse'u hareket ettirirken sadece el bileğinizi değil, tüm kolunuzu kullanın.

" Klavyede yazı yazarken el bileğinizi kesinlikle bükmeyin.

" Telefon başında çalışıyorsanız, kulaklık şeklinde mikrofon kulaklığı tercih edin.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al