HER SAAT BAŞI AYAĞA KALKIN!

HER SAAT BAŞI AYAĞA KALKIN!

Hürriyet

Bilgisayar kullanımının artması, işe bağlı kas iskelet sistemi hastalıklarında belirgin artışa yol açtı.

 


Öyle ki AB ülkelerinde meslek hastalıklarının yüzde 35'inin kas iskelet sistemi ağrılarına bağlı olduğu tespit edilmiş. Bilgisayar kullananların yarısından fazlası da kas iskelet hastalığıyla ilgili yakınmaları olduğundan dert yanıyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Selda Bağış, kas iskelet sistemi rahatsızlarının kişinin yaptığı işe paralel olarak değişmekle birlikte, genellikle boyun ve bel ağrısı olarak görüldüğüne dikkat çekerek, "Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışanlarda boyun ile kol problemleri biraz daha ön planda oluyor.

Bu kişilerde öncelikle duruş bozukluğuna bağlı kas ağrıları, kas spazmları gözlenirken, önlem alınmadığı takdirde boyun fıtığı, bel fıtığı, el bilek, omuz ve dirsekte tendon yaralanmaları gelişebiliyor." uyarısında bulunuyor. Ofis çalışanları, bilgisayar kullanıcıları, telefon operatörleri, sekreterler, öğretmenler, diş hekimleri ve yük taşıyıcıları özellikle risk altında olan grupları oluşturuyor.

UZUN SÜRE SABİT POZİSYONDA OTURMAK RİSKLİ!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Selda Bağış, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının temelde uzun süre sabit bir pozisyonda ve uygunsuz posturda çalışmak ya da sürekli tekrarlayan hareketleri yapmaktan kaynaklandığını belirterek, "Çalışma alanının ergonomik düzenlenmemiş olması en önemli faktörleri oluşturuyor.

Ayrıca iş yoğunluğunun fazla olması, iş stresi ve işteki tatminsizlik de kas iskelet sistemi hastalıklarının görülmesinde diğer etkenleri oluşturuyor" diyor.

BEL VE BOYUN SAĞLIĞINIZ İÇİN…

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Selda Bağış, bel ve boyun sağlığınız için işyerinde ne tür egzersizler yapmanız ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlattı:

8 ÇALIŞMA KURALI

" Uzun süre aynı pozisyonda ve hareketsiz kalmayın. 1-1,5 saat arayla pozisyonunuzu değiştirin.

" Bilgisayar tam karşınızda olmalı. Ayrıca göz seviyeniz bilgisayar ekranının üst-orta seviyesine gelmeli.

" Koltuğunuzun ayarlanabilir ve kol destekli olmalı. Otururken dik pozisyonda durun. Gerekiyorsa sırt desteği kullanın.

" Telefonu sık hareket ettirmediğiniz elinizin yönüne koyun.

" Metine bakarak yazı yazıyorsanız, bilgisayara takılabilen metin tutaçları kullanın.

" Klavye ve mouse aynı hizada bulunsun. Mouse'u hareket ettirirken sadece el bileğinizi değil, tüm kolunuzu kullanın.

" Klavyede yazı yazarken el bileğinizi kesinlikle bükmeyin.

" Telefon başında çalışıyorsanız, kulaklık şeklinde mikrofon kulaklığı tercih edin.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al