Her markayı tespit eden parmak izi teknolojisi

İngiltere'de saç jölesi ve prezervatif markası gibi bilgileri tespit eden parmak izi teknolojisinin mahkemelerde kanıt olarak kabul edileceği açıklandı.

Her markayı tespit eden parmak izi teknolojisi

Teknoloji, parmak izindeki çeşitli maddeleri belirlemek için kütle spektrometrisi yöntemini kullanıyor. Araştırmacılar bu teknolojiyle bir şüpheli hakkında alkol ve uyuşturucu kullanımı da dahil kapsamlı bilgi edinilebileceğini söylüyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise bu teknolojinin bir vakada kullanılmasının aylar alabileceğini açıkladı.

İngiltere'nin kuzeyindeki Sheffield Hallam Üniversitesi araştırmacıları tekniğin denenmesi için 2012'den bu yana Batı Yorkshire polis teşkilatıyla çalışıyor.

Projenin başkanı Dr. Simona Francese, teknolojinin 30 yıllık parmak izlerinde de kullanılabileceği ve eski çözülmemiş vakalara ışık tutabileceğini söyledi.

Francese "Bu teknolojinin cinayet ya da tecavüz gibi profili yüksek davalarda kullanılmasını isterim. Çok karmaşık, çok pahalı ama buna değer" dedi.

Dr. Francese "Bir parmak izi ter dışında bir şey değildir. Ter ise biyolojik bir kalıptır. Hem vücudunuza ait, hem de dokunduğunuz moleküllerden oluşur ve buradan alınacak bilgi çok geniştir" dedi.

Teknoloji, parmak izi örneğini buharlaştırarak elektrik ve mıktanıslı bir alana çekiyor. Bu koşullarda moleküller inceleniyor. Parmak izinde bulunan proteinlere bakarak kişinin erkek mi yoksa kadın mı olduğunu anlamak bile mümkün.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al